Tarihi Türk yazı dillerinde yön kavramı üzerine bir inceleme
The examination about historical Turkish written languages phrases and statements
  1. Tez No: 160724
  2. Yazar: SEMRA EREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜNEVVER TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
m ÖZET Bu çalışmanın konusu Tarihî Türk Yazı Dillerinde yön kavramı ve bununla ilgili ifadelerdir. Çalışma Giriş, Yön kavramı ile ilgili ifadeler ve Dizin bölümlerinden oluşmaktadır. Tarihî Türk Yazı Dillerinden Orhun Türkçesi, Uygur Türkçesi, Karahanlı Türkçesi, Harezm- Altın Ordu Kıpçak Türkçesi, Eski Türkiye Türkçesi, Osmanlı Türkçesi ve Çağatay Türkçesi sahalarından seçilmiş eserlerde yön ifadesiyle ilgili ekler, sözler ve söz grupları tespit edildi. Taranan eserlerden seçilen örnekler alfabetik ve kronolojik sırayla yazıldı. Yön kavramı ile ilgili ifadelerin dizini verildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The topic of this work is about the concept of direction in the Historical Turkish Written Languages phrases and statements. This work contains an Introduction, selected examples from scaned works and an index. Suffixes, words and wordgroups have been discovered in historical Turkish written languages including Orkhon Turkish, Uigiur Turkish, Karahanian Turkish, Kharrezm, Kipchak, Altinordu Turkish, Old Turkey Turkish, Ottoman Turkish and Chagatay Turkish. Examples from selected scaned works have been writen in alphabetical order. The index of the phrases about the concept of the dirrection has been given at the and.