Toplam kalite yönetiminde performans değerlendirme ve Türk Silahlı Kuvvetleri örneği
Total quality management and performance evaluation in Turkish Armed Forces
- Tez No: 160725
- Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
IX ÖZET Bu çalışmada, bilgi çağının yönetimsel alanda bir devrimi olarak kabul edilen Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin kavramasal ve kuramsal çerçevesi çizilerek, tarihsel gelişimi ortaya konmuş, öğeleri açıklanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki Performans Değerlendirme uygulamaları, Toplam Kalite Yönetimi perspektifiyle ele alınmaya çalışılmıştır. Literatürde Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili yayınlanmış yüzlerce kitap ve makalenin yam sıra TKY'nin değişik kurum, kuruluş veya işletmedeki uygulamalarına yönelik birçok çalışma bulunmaktadır. Fakat bu çalışmalar genellikle söz konusu örgütlerdeki kalite çemberleri, kalite güvence sistemleri, ürün kalitesi, müşteri hizmetleri ve süreç iyileştirme eksenli TKY uygulamalarını içermektedir. Oysa TKY uygulamalarında“sürekli gelişme ve iyileştirme”den bahsedebilmek için mevcut bir sürekli ölçme ve değerlendirme sisteminin var olması gerekmektedir. Ölçme ve değerlendirmedeki temel konu ise performansı araştırarak gözleme konu edilebilecek ölçülebilir bir şekle sokup, retorik olmaktan çıkarmaktır. Amerikan Hava Kuvvetleri, askeri kurumlarda Toplam Kalite Yönetiminin uygulanabilirliği konusunda başarılı bir örnek teşkil etmektedir. Yapılan çalışma sonucunda geçiş aşamasında bir takım problemler yaşansa da Türk Silahlı Kuvvetleri 'nin kalite konusundaki geçmiş deneyimlerini bağlısı birliklere planlı bir şekilde aktarması halinde TKY felsefesini uygulamada başarılı olacağı değerlendirilmiştir.“Toplam Kalite Yönetimi'nde Performans Değerlendirme ve Türk Silahlı Kuvvetleri Örneği”konulu bu çalışmada; birim, bölüm, kurumsal performans, ürün veya cihaz performansı gibi konular üzerinde durulmayıp, örgüt çalışanının bireysel performansı ile sınırlı kalınmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki Performans Değerlendirme Sistemi, tarihi gelişim süreci içinde incelenmiş ve yürürlükteki yönetmelikler değerlendirilerek dikkat çeken bazı önemli eksiklikler ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise söz konusu eksiklikleri giderebilecek bir sicil modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT In this study, Total Quality Management of philosophy is agreed on revolution of information age. Also, conceptual framework has shown in this study and tried to explain in historical process. Turkish Armed Force's performance evaluation system is taken into considerate with the view of Total Quality Management Literally, there are many books, articles, which is about Total Quality Management. Many government institutions have also been studied on this issue. But, all of their studies generally include quality chambers, costumer services, product quality and process improving oriented Total Quality Management applications that have. However, if we want to talk about“Temporarily Development and improving”in Total Quality Management applications, it should have temporarily measuring and evaluating system at that time. The main subject of measuring and evaluating is searching performance, classifying subjects and remove them rhetoric. In American Armed Forces has given a successful example of feasibility of Total Quality Management. In spite of having some problems after studying subject, Turkish Armed Forces shares his experiences with its units, Total Quality Management philosophy in practically become successful. In this study it is not argued unit, part, instutional, product or appliance performance but it is argued individual performance of organization worker's. Turkish Armed Force's perforrmance evaluation system examined and some important deficiencies evaluated by current regulations. At the last part of study it is suggested a performance evaluation model that will compensate these deficiencies.