Bilgi yönetimi stratejileri
Knowledge management strategies
  1. Tez No: 160726
  2. Yazar: KADİR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
21. yüzyılın lider organizasyonlarını diğerlerinden ayıran en önemli faktörlerden birisi bilgiye ve enformasyona verdikleri değer olacaktır. Geçmişteki işletmelerden farklı olarak, bugünün hızlı değişen, küresel ve ileri teknoloji şirketleri, verimliliği ve etkinliği arttırmak, müşterilerine daha iyi hizmet edebilmek, rekabet üstünlüğü sağlayabilmek, varlıklarını sürdürebilmek ve bitmeyen değişimlere ayak uydurabilmek için bilgiyi ve enformasyonu elde etmek, yönetmek ve kullanmak zorundadır. Bilgi yönetimi bu kapsamda, organizasyonlar için enformasyonu ve daha önemlisi bilgiyi daha iyi yönetebilmenin en önemli yoludur. Bilgi yönetimi şemsiyesi altında, bir dizi konseptleri, yönetim görevlerini, teknolojileri ve uygulamaları içerdiğinden, diğer tekniklerden farklı olarak, tanımlanması zordur. Bu tez, bilgi yönetimi hakkında, teknolojileri, süreçleri ve konseptleri, stratejileri ve başarı faktörlerini içine alan kapsamlı bir çalışmayı hedef almıştır. Bu maksatla, bilgi yönetiminin kavramsal temellerinden başlanılarak, veri, enformasyon ve bilgi kavranılan incelenmiş, bu kavramlar arasındaki bağlantı açıklanmış ve bilgi yönetiminin tanımı ortaya konmuştur. Bilgi yönetimini ortaya çıkaran dinamikler incelendikten sonra, bilgi yönetiminin prensipleri ve süreçleri açıklanmıştır. Ayrıca, bilgi yönetiminin basan ile uygulanmasında gerekli olan faktörler incelenmiş ve başarılı bilgi yönetimi stratejileri irdelenmiştir. Bu tez çalışması, diğer bölümlerde sunulan konular kapsamında, bilgi yönetimi konusunda lider bir şirket üzerinde uygulamaya yer vererek sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the key factors that distinguishes the intelligent business enterprise of the 21st century is the emphasis on knowledge and information. Unlike businesses of the past, the fast, high-tech, and global emphasis of businesses today requires the ability to capture, manage, and utilize knowledge and information in order to improve efficiency, better serve customers, manage the competition, and keep pace with never-ending changes. Knowledge management is an important means by which organizations can better manage information and more importantly, knowledge. Unlike other techniques, knowledge management is not always easy to define because it encompasses a range of concepts, management tasks, technologies, and practices, all of which come under the umbrella of the management of knowledge. This thesis takes a broad view of the topic of knowledge management and aims to provide a comprehensive overview of knowledge management - the technologies, processes, and concepts involved and strategies and success factors of this important area. Therefore, starting with the presentation of conceptual bases for knowledge management, data, information and knowledge concepts are defined and relationship of these concepts is explained and definition of knowledge management is made. After emergent factors of knowledge management are studied, some prenciples of knowledge management and knowledge management processes are discussed. Furthermore, factors required for succesful knowledge management practices and knowledge management strategies are presented. The thesis paper concludes with a case study based on one of leader bussiness on knowledge practices under the scope of principles of knowledge management explained in other chapters.