Demokratlıktan muhafazakar demokratlığa: Demokrat Parti ile Adalet Kalkınma Partisi'nin karşılaştırmalı bir analizi
From democrat to coservative democrat: A comperative analysis of Democrat Party and Justice and Development Party
  1. Tez No: 160727
  2. Yazar: ŞENER AKGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde başlayan farklı ideolojiler arasındaki çatışma ve mücadele, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından laik- Kemalistlerle muhafazakarlar arsında yaşanır. Batılı bir toplum meydana getirmeyi hedefleyen Kemalist devrim toplumsal bir tepki ile karşılaşır. 14 Mayıs 1950 seçimlerinde Kemalist devrime ve ekonomik sıkıntılara bir tepki olarak Demokrat Parti %53 oy ile tek basma iktidara taşınır. Yaklaşık yaran yüzyıl sonra, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi de benzer sebeplerle iktidar olur. Hem DP hem de Ak Parti döneminde çevrede bulunanlar muhafazakarlardır. DP'yi muhafazakar demokrasinin yükselişinde önemli kılan, onun tek parti döneminin ardından muhafazakarların palazlanmasını sağlayan ortamı oluşturmasıdır. Muhafazakarların son partisi olan Ak Parti de kuruluşunda tam bir muhafazakar ve çevre partisidir. Kurucuları ve kadrolarının önemli bir kısmı muhafazakar yönü ile ünlü Milli Görüş hareketi içinden gelir. DP ve AKP'nin politikaları çok benzerdir. Türkiye'nin devletçi politikalardan ve otoriter yönetim anlayışından sıyrılarak liberal ve demokratik bir yapıya kavuşturulma süreci DP ile başlar Ak Parti ile devam eder. Türkiye'nin ekonomik ve siyasal alanda dünya ile entegrasyonu DP döneminde başlar. Batı eksenli dış politika çizgisi Ak Parti döneminde devam ettirilir. Sol ve diğer sağ partilerin ekonomik ve ideolojik nedenlerle halk desteğini kaybetmeleri muhafazakar partileri iktidara taşır. Ayrıca muhafazakarların yerel yönetimlerde ve merkezi iktidarda görev alarak kendilerini tanıtmaları kamu üzerinde etkili olur. Tek parti döneminde baskı altında tutulan muhafazakarların palazlanması DP iktidarı ile başlar ve Ak Parti döneminde zirveye ulaşır. DP'nin başlatmış olduğu demokratikleşme, liberalleşme süreci Ak Parti döneminde hedefine daha çok yaklaşır. Bu süreç, muhafazakar demokrasinin ve Türkiye'nin gelişiminin resmidir.
Özet (Çeviri)
The fights and the struggles among different ideologies during the last stages of Ottoman State have continued after the establishment of Turkish Republic between secular-Kemalists and conservatives. The Kemalist revulation aiming to bring forth a westerner society has faced serious social reactions. In May 14th 1950 elections, Democratic Party won elections with 53% of the toll. This victory has been regarded as a reaction toward Kemalist revulation economic difficulties. About halfa century later, Justice and Development Party (JDP) won the elections of November 3rd, 2002, with similar reasons. In both DP and JDP eras, those who have been regarded as periphery were conservatives. The thing that makes DP important in the development of conservative democracy was its creation of athmosphere in which conservatives have flourished after the single-party era. The last party of conservatives, JDP, is truly conservative and a periphery party as well. An important part of the executive members and the staffs of JDP came from the Milli Görüş in famous with its conservative ideas. The politics of DP and JDP are very much similar. The transition process of Turkish Republic from state-centered and authoritarian to liberal and democratic politic began with DP and continues with JDP. Turkey's economic and political integration with the world started in DP era. This integration process and traditional West-centered foreign policy lines have been maintained by JDP. The fact that the losing public support of leftists and other rightist parties due to economic and ideological reasons, carries conservatives parties to the power. Moreover, conservatives well-advertisement of their personalities and their backgrounds as mayors of local governments has also been affective in public consciencess. The flourishing of conservatives who had been under strict control of the single-party era started with the DP and gets its peak with the JDP. The democratization, and liberalization process of European integration which had been started by DP, come closer to their aims during the JDP era. This process also draws the picture of the development of conservative democracy and of Turkey.