Kimlik siyaseti ve Türkiye: Aleviler üzerine ampirik bir analiz
Politics of identity and Turkey: An empirical analysis about Alevi people
- Tez No: 160728
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın temel konusu kimlik ve siyaset ilişkisidir. Söz konusu çalışmada kimlikten kasıt etnik ve/veya dini/mezhebi kimliktir. Din ya da mezhep olarak Alevilik inancı, etnik olarak ise Türk, Kürt ve Arap grupları kastedilmektedir. Bir başka ifadeyle Türk Alevileri, Kürt Alevileri ve Arap Alevilerinin siyasal tercihlerinde hangi kimliklerinin daha baskın olduğunun ortaya konması amaçlanmaktadır. Kuramsal ve kavramsal çerçevenin yanısıra bir alan araştırmasını da kapsayan bu çalışmanın örneklem grubunu, Alevi Türk, Alevi Kürt ve Alevi Araplar oluşturmaktadır. Temel varsayım etnik ve dini kimliğin seçmen davranışlarını önemli ölçüde etkilediğidir. Çalışmanın bir amacı da kimlik sorunsalı üzerine şimdiye kadar ortaya konan kuramsal yaklaşımlardan hangisinin veya hangilerinin daha makul analizler yaptığını test etmektir. Bu açıdan alan araştırmasına dahil edilen etnik grupların kendilerini neden bu kimlikle (etnik açıdan) ifade ettiklerinin cevabı bulunmaya çalışılarak elde edilen bulguların literatürde ön plana çıkan; ilkçi, modernist araçsalcı, etno sembolcü, vd. milliyetçilik kuramlarından hangisine daha yakın olduğunun ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çerçevede 119 Alevi Türk, 120 Alevi Kürt ve 104 Alevi Arap olmak üzere toplam 343 kişiye 15 soruluk alan araştırması uygulandı. Kişilerin kendilerini neden belirtikleri etnik kökene ait hissettikleri sorusuna büyük oranda“Atalarımdan dolayı”yanıtı verilirken (%53.9) katılımcıların hangi kimliklerini daha merkeze koyduklarını anlamak için yöneltilen“Hangi kimliğinize öncelik veririsiniz”sorusuna birinci sırada %49.9'luk bir oranda ulusal/üst kimlik, yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı, cevabı verdikleri tespit edildi. 2002 Genel Seçimlerinde Alevi Türk (%66.4) ve Alevi Arap (55.8) katılımcıların birinci sırada CHP'yi; Alevi Kürt (%48.3) katılımcıların ise DEHAP'ı en fazla tercih ettikleri tespit edildi. Bu veriler ışığında kimlik ve siyasal tercih arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu ortaya konarak, katılımcıların etnik kökenlerinin kaynağıyla ilgiliVI büyük bir oranda ilkçi teoriyi doğrular nitelikte yanıtlar verdiği gözlemlendi. Her üç grupta da etnik bilincin ön plana çıktığının görülmesine karşın katılımcıların kimlik tercihinde ulusal/üst kimliğin birinci sırada yer almış olması, etnik kimlik ve inanç kimliği bilincinin önemli oranlarda olmasının ulusal kimlikle tanımlanmayı olumsuz yönde etkilemediğini göstermiştir. Bu, aslında insanların kendilerini bulundukları ortama bağlı olarak birden çok kimlikle ifade edebileceklerini savunan enstrümentalistlerin (araçsalcıların) tezleriyle de örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to find the relationship between identity and politics. By“Identity”is meant the religious or ethnic one. In this study; what is meant by faith or denomination is the Alevi belief and by ethnic is meant the Turkish, Kurdish and Arabian groups. In other words, it is aimed to put forth the dominant identities in the political choices of Turkish-Alevi, Kurdish- Alevi and Arabian-Alevi for consideration. In this study, which includes the theoretical and conceptual framework as well as field research, the sample group is formed by Alevi-Turks, Alevi-Kurds and Alevi-Arabs. The basic hypothesis is that the ethnic and religious identities affect the political behaviours of the voters deeply. This study pays special attention to the determination of the ethnic identity. In this regard, it attempts to find out not only the reasons why the ethnic groups participated in the field research express themselves with respective identities (ethnic) but also to determine degree of closeness between the findings of this research and suggestions that primordial, modernist, instrumental and ethno-symbolist approaches have been offered. In this regard, 15 research-question has been carried out on 119 Alevi- Turks, 120 Alevi-Kurds and 104 Alevi-Arabs (totally 343 people). To the question why they feel themselves in those ethnic groups, most of them how choosen the answer of“Because of my ancestors”(53.9%). To the question testing the priority of their identities, that is,“On which identity do you give of much importance ?”, 49.9% at the subject/participants have given the answer of national identity, that is, the citizenship of the Republic of Turkey. In the national election of 2002, while the Alevi-Turkish (66.4%) and Alevi-Arabian (55.8%) voters preferred the Republican People's Party (CHP) in the first place, Alevi-Kurdish voters (48.3 %) preferred the Pro-Kurdish Democratic People's Party (DEHAP).Moreover, it was observed that the participants have given answers verifying to the great degree the primordial approach. Despite the fact that all these three groups seem to have ethnic consciousness and to give special consideration to their ethnic and religious identities, they do not overestimate their national identity. In other words, they do identify themselves with Turkish national identity based on Turkish citizenship as well. This indeed, supports instrumentalists' argument that individuals may identify themselves with multiple identities depending on the situation they are in.