Çekirdeksiz üzümün kuruma karakteristiklerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 16080
  2. Yazar: GAZANFER ERGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. YAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
-XII- ABSTRAKT Bu çalışmada, çekirdeksiz üzümlerin değişik sıcaklık, hava hızı ve ön işlem koşullarında göstereceği kuruma karakteristikleri saptanmaya çalışılmıştır. Denemelerde, sıcaklık olarak 55-60-65 ve 70 °C, hava hızı olarak 0.3-0.5-1.0 Ve 2.0 m/s alınmış, üzüm örnek leri oldukları gibi hiçbir ön işlem uygulanmadan ve K CO, + Zeytin yağı içeren çözeltiye bandırıldıktan sonra kurutulmuşlardır. Elde edilen bulgulardan yararlanarak, çekirdeksiz üzümlerin kurutulmasına ilişkin kestirimlerde kullanılabilecek eşitlikler belirlenmiştir. Ayrıca, denemelerden elde edilen kuru üzümler bazı kalite kriterleri esas alınarak değerlendirilmiştir. ABSTRACT In this study, the 'drying characteristics of seedless grapes in different temperature, air velocity and pretreatments were deter mined. In the trials, air temperatures as 55-60-65-70 C and air velocities as 0.3-0.5-1.0-2.0 m/s were taken. Grape samples were dried after dipping in K CO, containing oliveoil or no treatment. The equations related to drying estimation of seedless grapes were determined by using the data taken from this investigation. Moreover, the obtained raisins were evaluated according to some criters of their quality.
Özet (Çeviri)