Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinde farklı gibberellik asit (GA3) dozlarının, hasat zamanlarının ve bandırma eriyiği konsantrasyonlarının kuru üzüm verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different gibberellic acid (GA3) concentrations, harvest times and dipping solution concentrations on raisin yield and quality
- Tez No: 371950
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kurutmalık ve sofralık olarak değerlendirilen Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidinin üretiminde bazı farklılıklar söz konusudur. Bu farklılıklar göz önüne alınmadığı takdirde hasat zamanı ve hormon uygulamaları gibi bazı uygulamalarda sorunlar meydana gelmektedir. Bu çalışmada, GA3 uygulamalarının kuru üzümün kalite değerlerine olan etkileri ve uygun hasat zamanı ile bandırma çözeltisinin tespiti yapılarak, elde edilen sonuçlarla hatalı uygulamalarının düzeltilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidine 4 farklı dönemde GA3 uygulanmış (U1: Kontrol, U2: Taneler 4 mm çapta iken 15 ppm, U3: Çiçek taslağı 7–10 cm iken 20 ppm + çiçekten çıkar çıkmaz 20 ppm, U4: Çiçek taslağı 7–10 cm iken 15 ppm + % 60 çiçeklenmede 20 ppm + taneler 4 mm çapta iken 20 ppm + 1 hafta sonra 20 ppm) ve 2 farklı hasat zamanında (19–20 Briks, 22–24 Briks) hasat edilmiştir. Daha sonra hasat edilen bu üzümler 3 değişik konsantrasyondaki (%3, %5, %7) bandırma eriyiği çözeltisine bandırılmış ve sergi yerine ayrı ayrı parsellerde serilmiştir. Çalışmamızın sonucunda artan hormon dozları olgunlaşmayı geciktirip, üzümün geç hasat edilmesine neden olmuştur. 4. uygulamada daha iri, sık taneli ve kalın bir iskelete sahip salkımlar elde edilmiş, kuru üzüm zenep çöpü sap bağlantı kuvveti artmış ve üzümün kuruma süresi uzamıştır. Kuruma randımanına etkisi yönünden en iyi sonucu 1 numaralı kontrol ve 3. uygulama vermiştir.
Özet (Çeviri)
There are some differences in production of Sultana grape variety which uses as raisin and table grape. If these differences are not taken into account, problems occur in some applications as plant growth regulator aplications and harvest time. In this study, effects of GA3 applications on raisin quality parameters and reforming of wrong applications with results that obtained are aimed with establishing of ideal harvest time and dipping solution. In this study, GA3 has applied to Sultana grape variety in four different time (U1: Control (Not appicable); U2: 15 ppm at 4 mm berry size; U3: 20 ppm at 7-10 cm inflorescence length + 20 ppm at end of flowering (90% of caps fallen); U4: 15 ppm at 7-10 cm inflorescence length + 20 ppm at 60% of flowering + 20 ppm at 4 mm berry size + 20 ppm at after one week (berries pea-sized) and grapes have harvested at two different times (19-20 brix, 22-24 brix). Thereafter, the harvested grapes have dipped into three different dipping solution concentration (3%, 5%, 7%) and they are laid out in seperate parcels. At the end of the study, increasing doses of hormones delay the ripening of the grapes and this caused to harvest of grapes late. Bunches that is larger, compact and have thich rachis were obtained from 4th application, connection force of raisin pedicel increased and grape drying period prolonged. No. 1 Control and 3th applications gived the best results in terms of the effect on drying yield.