Bazı adi fiğ çeşit ve hatlarında önemli agronomik özelliklerin genotip x çevre interaksiyonlarının araştırılması
- Tez No: 16081
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN B. YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ABSTRACT 12 genotip 4 yerde 2 yıl süreyle yetiştirilmiş, ot ve tohum verimleri ile bin tane ağırlığı ve baklada tohum sayıları bakımından genotip x çevre interaksiyonları ve kalıtım dereceleri ile genotip adaptasyonları incelen miştir. Genotip x yer interaksiyonları tüm özellikler için önemli bulunmuş, genotip x yıl interaksiyonları ise yeşil ot ve tohum verimi ile bin tane ağırlığı için önemli çıkmıştır. Kalıtım dereceleri yeşil ot ve kuru madde verimleri için orta düzeyde, tohum verimi için nispeten yüksek, bin tane ağırlığı ve baklada tohum sayısı için çok yüksek bulunmuştur. Tüm karakterler yönünden yüksek performans gösteren Kubilay çeşidinin kuru madde verimi ve baklada tohum sayısı, Ürem çeşidinin ise yeşil ot verimi için stabil olduğu ve her çevreye genel adaptasyon gösterdiği saptanmıştır. ABSTRACT 12 genotypes were grown at four locations in two years. Genotype x environment interactions and heritabilities were estimated for their green, dry matter and seed yield, 1000-seed weight and the number of seed per pod, and stabilities and adaptabilities of the genotypes were investigated. Genotype x location interactions were found significant for all the characters studied whereas significant genotype x year interactions were found for only green matter yield, seed yield and 1000-seed weight. Heritability was found moderate for green and dry matter, considerably high for seed yield and very high for 1000-seed weight and seed number per pod. Cultivar Kubilay was stabil for dry matter yield and seed number per pod, while cultivar Ürem was stabil for green matter yield, and had a good adaptability to all environments.
Özet (Çeviri)