Cyberspace, cyberculture and changing paradigms with -exploration of applications in medicine-
Siberuzay, sibel kültür ve değişen paradigmalar -tıptaki uygulamaları ile-
  1. Tez No: 160821
  2. Yazar: PINAR ÇAMLIBEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
AÖZ 20. yüzyılın sonlarında hızlı bir gelişme gösteren Bilgisayar İletişim Sistemleri sistem¬ leri, beraberinde yeni bir yer ve zaman anlayışı doğurmuş ve toplumun bir takım yerleşmiş kavramlarını -etkileşim, eğitim-öğretim, organizasyon, ekip çalışması, gibi- köklü bir değişime götürmüştür. Bilgisayar teknolojilerine dayalı olan etkileşim ve iletişim sonucu ortaya çıkan“siberuzay”adı verilen bu yeni zaman ve mekan kavramı, zaman içerisinde ayrıca“sanal topluluklar”in da doğmasına sebep olup yeni bir“toplum”kavramı getirmiştir. Günümüzde, çeşitli siberuzay sistemleri- internet, sanal gerçeklik,“geliştirilmiş”gerçeklik-, bir çok sektöre şimdiden bir çok yenilikler getirmiş olup, ileride, bu alanlarda hızla süren araştırmalar sonucu teknolojinin daha gelişmesi ve ucuzlaşmasıyla eğitim-öğretim, mimari, tıp, eğlence, endüstri gibi bir çok alanda paha biçilmez avantajlar getirecektir ve bu alanlarda süregelen bazı paradigmaları devirecektir. Tıp sektörü, siber sistemlerin en çok avantaj getirdiği ve getireceği sektörlerden biridir. Bu tez çalışması, siberuzay sistemlerini önce psikolojik, sosyolojik ve teknolojik boyutu ile incelenmesini ve spesifik örnekleriyle tıp sektöründeki siber sistemlerininin araştırmasını içerir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rapid development of Computer Mediated Communication systems in the late 2001 century radically changed the ways of interaction, education, organization, team working, and social formations, and brought new meanings to the sense of time and space. interaction through the technology of computers gave birth to a geography called cyberspace and created the civilisational revolution of“virtual societies”. Established values such as identity, presence, knowledge, work, power are being redefined due to these new sense of space and time called cyberspace.Cyberspace platforms- the internet, virtual reality, augmented reality- has alreadybrought many innovations to many sectors already and with the increasing research in this field, decreasing costs and increasing computing power, they are in the nıidts of changing the paradigms of education, entertainment, architecture, medicine, the automotive industry, and bring invaluable benefits to these sectors. Medicine and healthcare arena is öne of the sectors that the cyber systems promise the most benefits for. This thesis involves the examination of the cyber systems from a psychological, sociological and a technological perspective, and the in depth examination of the cyber applications in the medicine and healthcare sector with specific examples. ÖZ 20. yüzyılın sonlarında hızlı bir gelişme gösteren Bilgisayar İletişim Sistemleri sistem¬ leri, beraberinde yeni bir yer ve zaman anlayışı doğurmuş ve toplumun bir takım yerleşmiş kavramlarını -etkileşim, eğitim-öğretim, organizasyon, ekip çalışması, gibi- köklü bir değişime götürmüştür. Bilgisayar teknolojilerine dayalı olan etkileşim ve iletişim sonucu ortaya çıkan“siberuzay”adı verilen bu yeni zaman ve mekan kavramı, zaman içerisinde ayrıca“sanal topluluklar”in da doğmasına sebep olup yeni bir“toplum”kavramı getirmiştir. Günümüzde, çeşitli siberuzay sistemleri- internet, sanal gerçeklik,“geliştirilmiş”gerçeklik-, bir çok sektöre şimdiden bir çok yenilikler getirmiş olup, ileride, bu alanlarda hızla süren araştırmalar sonucu teknolojinin daha gelişmesi ve ucuzlaşmasıyla eğitim-öğretim, mimari, tıp, eğlence, endüstri gibi bir çok alanda paha biçilmez avantajlar getirecektir ve bu alanlarda süregelen bazı paradigmaları devirecektir. Tıp sektörü, siber sistemlerin en çok avantaj getirdiği ve getireceği sektörlerden biridir. Bu tez çalışması, siberuzay sistemlerini önce psikolojik, sosyolojik ve teknolojik boyutu ile incelenmesini ve spesifik örnekleriyle tıp sektöründeki siber sistemlerininin araştırmasını içerir. iv