Cybermarkating (Research on potential Turkish cybermarketers)
  1. Tez No: 42049
  2. Yazar: UĞUR TEVFİK KAPLANCALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAUF NİŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Siberpazarlama, bilgisayar kullanıcıları için pazarlama faaliyetlerini çok geniş (sınırsız) kitlelere ulaşmasını sağlayacak bir araçtır. Siberpazarlama dünya çapındaki tüm telekomünikasyon altyapısını kullanan ve global bir bilgi akışı sağlayan siberuzay dahilinde yürütülen bir faaliyet olduğundan diğer geleneksel iletişim araçlarının ulaşabildiğinden çok daha fazla insana mesajları iletebilecek güce sahiptir. Çalışmamızda amaçladığımız esas nokta siberpazarlamanın özelliklerini ve alışıla gelmiş pazarlama faaliyetleri üzerindeki etkilerim bilgisayar kullanıcılarına göstermektir. Bu çerçevede siberuzayda pazarlama faaliyetlerinin siberuzay kullanıcılarına nasıl yansıdığı incelendi. Tüm bunlar yapılırken siberpazarlama olarak ifade ettiğimiz bu faaliyetin özellikleri ve kavramsal temelleri de dikkate alınmış ve kullanıcıların özelliklerini içeren kullanıcı profili, kullanıcıların siberpazarlama ile ilgili konulara olan yaklaşımları ve siberpazarlama faaliyetlerinin işlerliği araştırılmıştır. Sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren, Internet' e fiilen bağlanmış ve imkanlarından faydalanan 31 şirket üzerinde uyguladığımız araştırmamızda siberpazarlama faaliyetlerinin işlerliği test edildi. Bu yapılırken siberuzay dahilinde bir siberpazarlama mevcudiyeti oluşturulamasına yönelik geliştirdiğimiz modelimizin çerçevesi içinde hareket edildi. Bu model iki ana bölüm ve altı aşamadan oluşmaktadır. Birinci bölümünde bilgisayar/siberuzay kullanıcısı daha çok siberuzay, olanakları, dahilinde yapılabilecekler ve hangi yollardan uygun ve yeterli bir bağlantı sağlanabileceği hakkında bilgi toplar. İkinci bölümde ise aktif olarak siberpazarlama faaliyetlerini yürütmeye başlar. Arabtırmamızın sonuçlarından da modelimizin aşamalarının ülkemizde ticari kullanıcılarca uygulanmadığı ve aktif siberpazarlama yapılmadığı görüldü. Şu aşamada gözlenen, milli telekomünikasyon servislerinin durumunun ve kullanıcı sayısının azlığının bu olumsuz sonuçlar üzerinde etkili olduğudur. Sonuç olarak ticari kullanıcıların beklentileri ve Internet faaliyetlerine olan yaklaşımları onların geleceğin siberpazarlamacıları olduklarının göstergesi oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cybermarketing is the medium that will enable marketing activities to reach to the masses using computers. Because cybermarketing is an inner cyberspace activity utilizing telecommunications infrastructure worldwide and providing global information flow, cybermarketing has the power to convey messages to more people that traditional communication mediums can. The goal of this study is to present the properties of cybermarketing and its effects on the traditional marketing activities. Within this frame, inner cyberspace marketing activities' reflections on cyberspace users was investigated. During this course, the properties of such activities, which we had expressed as cybermarketing, and the conceptual roots of cybermarketing were taken into consideration whilst the profile of the users comprised of their characteristics, user' approach to cybermarketing related issues and the applicability of cybermarketing activities are examined. The applicability of cybermarketing activities was tested by conducting a research on 3 1 companies of industry, trade, and service that were actually connected to the Internet and were using its tools and resources. While analyzing, it was acted within the framework of the model which was developed for creating a cybermarketing presence in cyberspace. This model was made of two main stages and six proceedings. In the first stage, the computer/cyberspace user generally collects information about cyberspace, its features, types of inner cyberspace activities, and the means for obtaining a convenient and sufficient cyberspace connection. Yet in the second stage, he or she starts active commercial use by implementing cybermarketing activities. From the findings of the research, it has been found out that the stages of our model are not applied by commercial Internet users in our country besides active cybermarketing was not performed. At this stage, what was observed is that all these negative consequences are affected by the state of national telecommunications services and paucity Internet users. However, these commercial users' expectations and their approach to the inner Internet activities were the indicator for them being the cybermarketers of the future. IV