İşletmelerde siberuzayın bir yönetim fonksiyonu olarak pazarlama alanında kullanılması: Elektronik ticaret
The Using of cyberspace in marketing as a management function at administrations: Electronic trade
- Tez No: 72037
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
III ÖZET Enformasyon toplumunu yakalamada etkili rolü olan network sistemleri, örgütlerin gelişim sürecini artıran, rekabet üstünlüğünü kazandıran, içi ve dış müşteri tatminini sağlayan ve maliyetleri düşüren bir sanal araçtır. Enformasyon teknolojisi, tarihler boyunca Dünya haricinde uzayda başka dünyalar arayan insanoğluna alternatif bir uzay sunmuştur. Bu uzay, ev ve iş yerlerinin içerisine girecek kadar yakın, üzerindeki bilgilerin bütün evreni saracak kadar büyük olan ve yaşantıları her yönüyle etkileyen“siberuzay”dır. Enformasyon toplumunda siberuzayın en büyük öğesi Internet'tir. Internet kullanıcı sayılarının 21. yüzyılın ilk yıllarında bir milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Böyle bir ortamda ticari faaliyetler gerçekleştirmek örgütler açısından büyük bir firsattır. Bu firsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi için yöneticiler, etkili stratejiler geliştirmelidir. Bu çalışmada e-mail, Listserv, Usenet ve WWW Internet araçlarının örgütler tarafindan en iyi şekilde kullanımı ve stratejileri yer almakta olup, geniş olarak elektronik ticaret ve siberpazarlama ilkeleri de bulunmaktadır. Ayrıca İP teknolojisine dayalı network sistemi olan ve kurum içerisinde kullanılan intranet ile iş ortaklan arasında bağlantıyı sağlayan extranet konusu, stratejileriyle birlikte incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında Intemet'te varlık gösteren örgütlerin bilgi ve kalite ile ilgili felsefeleri belirlenerek, ağdaki faaliyetleri ve elde ettikleri avantajları incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, Intemet'te varlık gösterdikleri halde beklenmedik sonuçlar elde eden örgütler üzerinde yapılan analizler de mevcuttur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Network systems are imaginary tools that it has affective role to reach information society, increases the development process of the organizations, gains the competition superiority, provides inside and outside purchaser satisfaction and decreases costs. Information technology has present an alternative space to the human beings who look for another worlds apart from World throughout the history. This space is too near to enter the working place, too big for it's information to cover all the universe and that can affect life in every way is“cyberspace”. In information society the biggest element of the cyberspace is Internet. The number of the Internet users in early 21 century is predicted to reach 1 billion. Realizing a commercial activity in such an environment is a big opportunity for the organizations. For utilising these opportunities in a best way managers should improve effective strategies. In this study there are the best ways of using and it's strategies for e-mail, Listserv, Usenet and WWW Internet tools and also there are electronic trade and principles of cybermarketing. Furthermore Intranet that is used inside the association and extranet that provides the communication between the partners are network systems that is based on IP technology are both inspected with their strategies. In the research part of the study, the organizations which takes part on the Internet philosophys that's related with the information and quality are pointed and their activity and the advantages inspected. In this study, there are analyses which was made about the organizations which gain unexpected results in spite of being on the Internet.