Atatürk ve Anıtkabir
Atatürk and Monumental Tomb
- Tez No: 160847
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmada Atatürk ve onun kişiliği altında Türk Milletini sembolize ettiğine inanılan Anıtkabir anlatılmaya çalışılmıştır. Zaman dışı bir yaklaşımla Atatürk için düşünmenin yapıtı olarak her büyük anıt gibi uzun bir süreç sonunda tasarlanıp gerçekleştirilen Anıtkabir'in projelendirme safhası 1938 yılında başlamış, 1944 yılında başlayan inşası ise 9 yıl sonra 1953 yılında tamamlanmıştır. Türkiye'nin Batı ile Doğu arasında bir köprü görevi üstlendiği böylelikle hem batıya, hem de doğuya ait olduğu tespitinden hareketle Anıtkabir'in ne olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. On beş yıl süren uzun hikayesi sonunda Anıtkabir'in üstlendiği görev aslında Atatürk'ün ölümünü anlatmak değil, esas olarak bu büyük kaybı anlamlandırmak, bir inanca dönüştürmek ve gelecek nesillere aktarmak olmuştur. Bu çerçevede Tezimiz genel bir girişten sonra dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Atatürk'ün hastalığı, vefatı, Etnografya Müzesinde geçici kabre konulması ve Anıtkabir'e nakli ele alınmıştır. İkinci bölüm tezimizin ağırlık noktasını teşkil etmektedir. Bu bölümde Anıtkabir fikrinin oluşması, yarışma, projelendirme, inşa ve tartışılan konulara belgelendirilerek değinilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Anıtkabir'in hizmetleri ve bölümleri anlamlarıyla farklı bir açıdan incelenmiştir. Son bölümde de Anıtkabir'in mimari özellikleri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise Atatürk ve Anıtkabir ile ilgili genel bir değerlendirme yapılarak teze son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Atatürk, and the Anıtkabir (Monumental Tomb) trusted that it symbolizes Turkish nation under his personality was tried to explaining. As a structure for thinking of Atatürk, the stage of planning of Anıtkabir designed and realized at the end of a long period as happened in each of great monument was started in 1938, and its construction commenced in 1944 was completed after 9 years, in 1953. Starting from the fact that Turkey has undertaken a task of such a bridge between the West and the East, and that it thus belongs to both of them, it was tried to put forward what Anıtkabir means. The mission undertaken by Anıtkabir as a result of its long story taken fifteen years has actually been not only to remember the death of Atatürk but also to interpret of, to convert it to a belief of, and to transfer of this great loss to the next generations, principally. In this context, our thesis consists of four sections followed by a general introduction. In the first section, the sickness, death, temporary funeral in Ethnography Museum, and transfer to Anıtkabir of Atatürk were depicted. The second section consists of the main point of our thesis. In this section, the subject matters such as creation of Anıtkabir idea, competition, planning, construction, and other issues were explained and evidenced. The services and repartition of Anıtkabir was examined in the third section, and architectural spesification was discussed from the standpoint of different viev in the last section. Thesis is ended with a general assessment regarding to Atatürk and the Anıtkabir made in conclusion.