5-6 yaş çocuklarının yaratıcılık ve öğrenime hazır oluş düzeylerine okul öncesi eğitimin etkisinin incelenmesi
The examination of the effect of pre-school education to the levels of creativity and being ready for learning of 5-6 year old children
  1. Tez No: 160848
  2. Yazar: ESİN AKÇUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
BÖLÜM VII ÖZET Bu araştırma, 5-6 yaş çocuklarının yaratıcılık ve öğrenime hazır oluş düzeylerine okul öncesi eğitimin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırma evrenini 2003-2004 öğretim yılı Konya ili Doğanhisar ilçesinde 60- 72 aylar arasındaki çocuklar oluşturmaktadır. Çalışma evreni oransız eleman örnekleme yöntemi ile okul öncesi eğitimi alan 50 çocuk, okul öncesi eğitim almayan 50 çocuk olmak üzere toplam 1 00 çocuktan oluşmaktadır. Çocukların yaratıcılık düzeyleri Torrance Yaratıcı Düşünce Testi, öğrenime hazır oluş düzeyleri Metropolitan Olgunluk Testi ile ölçülmüştür. Çocuklara ve ailelere ait bilgiler ise Kişisel Bilgi Formu aracılığı ile tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin analizleri Minitab Release 13.0 ve MSTAT-C bilgisayar istatistik programıyla yapılmıştır. 5-6 yaş çocuklarının yaratıcılık ve öğrenime hazır oluş düzeylerinde okul öncesi eğitimin etkili olduğu tespit edilmiştir. Yaratıcılık ve öğrenime hazır oluş düzeylerinde cinsiyet, ebeveynin sosyo-ekonomik durumlarının etkileri incelenmiş, farklı sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre yaratıcılık ve öğrenime hazır oluş düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Bu yüzden okul öncesi dönemde 5-6 yaş çocuklarının yaratıcılık gelişimi desteklenerek öğrenime hazır oluş düzeyleri artırılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation was made to search the influence of pre-school education upon the creativity and readiness of the children that are 5 or 6 years old. The Scanning Model was applied to the research and the relational scanning model was used specifically. The children who are 60-72 months old and live in the district of Doğanhisar,. the province of Konya during the education year of 2003-2004, from the extent of the research. Totally 100 children, 50 of whom haven't experienced pre-school programme, and 50 of whom have taken pre-school education with the technique of proportiontess element (staff) sampling, are taken to the envirenment (extent) of the research. The creativity levels of the children were assessed by The Torrance Creative Thinking Test and their readiness levels for learning were surveyed by the Metropolitan Maturity Test. And the dates related to the children and their families were assessed by the test of individual information. The analysis of the data is made by the Minitab Release 13.0 and MSTAT-C computer statistic programme. It is found that pre-school education is effective for the. Levels of creativity and being ready for Learning of the 5-6 year old children. In terms of the Levels of creativity and being ready for Learning, the functions of gender, and socio-economic position of the parents are searched and a veriaty of results is found. According to the findings, it is found that there is a correlation between the Levels of creativity and being ready for Learning. Because of this, the creativity development of the 5-6 year old children can be supported and their readiness Level for Learning can be increased. 139