Atatürk'ün sağlığı hastalıkları ve ölümü
Atatürk's health, diseases and death
- Tez No: 99377
- Danışmanlar: PROF.DR. NİL SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
VII. ÖZET Atatürk'ün, 57 yıllık ömrünün millete adanmış bir hayat olduğu görülmektedir. Sağlık hayatımn incelenmesinde çok çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar geçirmiş olmasına rağmen, çok yüksek bir direnç ve dayanma gücü vardır. Gençliğinden beri içki alışkanlığı, aşın sigara ve kahve tüketimi olmuştur. Uyku ve beslenmesine de dikkat etmemiş, insan gücünü aşan şekilde çalışmıştır. Kendi sağlığına önem vermemiştir. Çeşitli travmalar yanında, sıtma hastalığı, kronik pyelonefrit olarak kabul edilen böbrek hastalığı, koroner kalb hastalığı ile iki defa pnömoni, değişik zamanlarda soğuk algınlıkları (gripal enfeksiyonlar) geçirmiştir. Son hastalığı karaciğer sirozu olup, geç teşhis edilmiştir. Kanunda biriken assit için üç defa ponksiyon yapılmıştır. Üçüncü ponksiyonundan sonra girdiği karaciğer komasından çıkamayarak, bu tablo içinde vefat etmiştir. Otopsi yapılmamıştır. Naşı tahnit edilmiştir. Tabutu, geçici olarak 15 yıl Etnografya Müzesi'nde bekletilmiş, 10 Kasım 1953 'de Anıtkabir'de defnedilmiştir. 333
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Atatürk's Health, Illnesses and Death It can clearly be seen that Atatürk devoted his whole life to his nation, Upon the examination of his health throughout his life, one can observe that he had a very high level of resistance and endurance, despite having had many diseases and illnesses. From his youth on wards he was in the habit of drinking alcohol smoking and consuming excessive amounts of coffee.. He did not pay attention to sleep and diet, yet worked to a degree exceeding human limits. He neglected his own health. Apart from various injuries, he had a record of malaria, a nephrological disease suspected chronic pyelonephritis, a coronary disorder, pneumonia (twice), and many colds (influenza). He finally suffered from cirrhosis, which was diagnosed too late. The fluid accumulated in his abdominal area was drained away three times by punction. Affer the third punction, he died of the hepatic coma. No autopsy way carried out on his body, which was later embalmed. His coffin was kept for a transitional period lasting 15 years in the Ethnography museum and then, on November 10, 1953, was burned in“Anıtkabir”. 334