Fotoğrafta sanal gerçeklik ve müzeler yolu ile sanat eğitimine katkıları (Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi uygulaması)
Virtual reality photography and it?s benefits to art education through museums (Implemention of Anitkabir and Anatolian Civilizations Museum)
- Tez No: 226869
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, fotoğrafta sanal gerçeklik tekniğinin müzeler aracılığı ile görsel sanatlar eğitimine katkılarını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmada fotoğrafta sanal gerçeklik tekniği incelenmiştir.Tezin konusuna ilişkin uygulama sahası olarak Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi seçilmiş, ilgili resmi makamlar ile irtibata geçilerek, ihtiyaç duyulan çekimlerin yapılabilmesi için gerekli izin alınmıştır.Yüksek öğretimin farklı bölümlerinde fotoğraf dersi alan öğrencilerin görüşlerine başvurulması alt problemler olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ankara'da bulunan 2 yüksek öğretim kurumunun 3 farklı bölümünde öğrenim gören seçkisiz yöntemle seçilmiş 112 öğrenci oluşturmuştur. Öğrenciler sanat ve tasarım eğitimi veren fakültelerden seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi toplama formu kullanılmıştır. Araştırmada, bilgi toplama formu ile elde edilen veriler, yüzde (%), frekans, aritmetik ortalama, standart sapma ve (t) testini içeren betimsel istatistik tekniklerden yararlanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda1)Üniversite öğrencilerinin görüşlerine göre; FSG tekniğinin sanal müzelerde uygulanması durumunda görsel sanatlar eğitimine belirli bir katkı sağladığı tespit edilmiştir.2)Üniversite öğrencilerinin, müzelerin interaktif (etkileşimli) araçlar ile yaptığı eğitim ve tanıtım faaliyetlerini algılamaları arasında cinsiyet, bölüm ve sınıf bakımından farklılık yoktur.3)Müzelerin kendilerini FSG ile sanal dünyaya adapte etmesinin zorunlu olması halinde, müzelerin“eğitim”görevi daha geniş kitlelere ulaşacaktır.4)FSG aracılığı ile uzak noktadaki kullanıcılar önemli müzelerimizi interaktif (etkileşimli) olarak gezme fırsatı bulacaktır.Araştırma sonunda elde edilen verilere dayalı olarak, araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study had exercised to research the benefits of technique of virtual reality photography to the visual arts education through museums. Technique of virtual reality photography have been examined in the exploration.Relating to the subject of thesis, Anıtkabir Independence War Museum and Anatolian Civilizations Museum have been prefered, contacted official places, obtained permissions to photographs been needed.Application to the views of the students at the different parts of university had been determined as sub-problems. 112 randomly selected students studying at the 3 different parts of 2 universities had been established the samples of study of the research. Students had been choosen from the faculties of art education and designs. Forms of statistical study had been used as the instrument of data collection. In the research, datas obtained by statistical studies had been analized by using descriptive statistical techniques including percent (%), frequency, arithmetic average, standard deviation and (t) test.At the result of the research:1. According to the views of the students of university; implementation of the tecnique of FSG has contribution to the art education.2. There is no difference between student?s sensitivity to museum?s education and presentations activies that it made by interactive instruments in terms of sexulaity, department and class.3. If it?s an urgency that the museum?s adapt itself to the virtual world through FSG than museum?s task of education will reach more wild mass.4. The users from far away places will have good opportunity to explore our museums interactive through FSG.At the result of the research, base on achieved datas, offers displayed by researcher had been gived place.