Türk sinemasında postmodern eğilimler
Postmodern tendencies in Turkish cinema
  1. Tez No: 160920
  2. Yazar: HALİL KONAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN KIZILÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, postmodernizmin Türk sinemasına olan etkilerini ortaya çıkarmaktır. Böylelikle, Türk sinemasında görülen postmodern eğilimler saptanmış ve bu konuda genel bir çerçeve çizilmiştir. Birinci bölümde, modernliğin krizinden yola çıkılarak postmodernizmin ne olduğu irdelenmiştir. Postmodernizm, konuya kaynaklık eden temel metinler çerçevesinde incelenmiştir. İkinci bölümde, modern sinemanın krizi bağlamında postmodern sinema tartışılmış ve postmodern sinemanın genel özellikleri ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise, Türk sinemasında 1990 sonrasında görülen yeni arayışlar ve Amerikanlaşma yönelimleriyle bağlantılı olarak oluşan postmodern eğilimler ele alınmıştır. Türk sinemasında postmodern eğilimler, zaman ve mekan bağlantısının kopması, yüzeysellik, klişelerin kullanımı, yazar-okuyucu ilişkisi, kişiliksizleştirilmiş görsel tuhaflıklar ve farklılıklara yer açan söylemler çerçevesinde tahlil edilmiştir. Bu bağlamda, Ömer Kavur'un“Gizli Yüz”, Zeki Demirkubuz'un“C Blok”, Erden Kıral'ın“Avcı”, Mustafa Altıoklar'm“Ağır Roman”ve“Asansör”, Umur Turagay'ın“Karışık Pizza”, Atıf Yılmaz'ın“Gece Melek ve Bizim Çocuklar”ve Orhan Oğuz'un“Dönersen Islık Çal”filmleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The main aim of this study is to neveal postmodernism's effects on Turkish cinema. Thus, postmodern tendencies seen in Turkish cinema have been determined and drawn a general limitation in this subject. In first chapter, by the avail of modernity's crisis, it has been investigated what the postmodernism is. Postmodernism has been observed in the limitation of essential text which is the bibliography of the subject. In second chapter, postmodern cinema which means the context of modern cinema's crisis has been argued and put forth for consideration of general properties of postmodern cinema. As for third chapter, in the end of 1990, new searchings seen in Turkish cinema and postmodern tendencies which formed connection by the inclinations of becoming American have been take up. In Turkish cinema, postmodern tendencies have been analyzed in the limitation of breaking connection of time and place, superficiality, using cliches, relation between writer and reader, becoming styleless visual stranges and expressions which couse differences. In this context, the movies:“Gizli Yüz”by Ömer Kavur,“C Blok”by Zeki Demirkubuz,“Avcı”by Erden Kıral,“Ağır Roman”and“Asansör”by Mustafa Altıoklar,“Karışık Pizza”by Umur Turagay,“Gece Melek ve Bizim Çocuklar”by Atıf Yılmaz and“Dönersen Islık Çal”by Orhan Oğuz have been inspected.