2000 sonrası Türk sinemasında kadın yönetmenlerin filmlerinde özgürlükçü öznenin inşası
Feminist subject and the building of emancipater subject in the films of woman directors in Turkish cinema after 2000
- Tez No: 915854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, 2000 sonrası Türk sinemasında kadın yönetmenlerin filmlerinde özgürlükçü öznenin inşa ediliş biçimlerini incelemektedir. Çalışma, toplumsal cinsiyet rolleri, bireysel özgürlük, ve kadın temsili konularında sinemadaki dönüşümleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. 2000'li yıllar, Türkiye'de kadın yönetmenlerin sayısında artış yaşandığı ve bu yönetmenlerin sinemaya daha özgün perspektiflerle katkı sağladığı bir döneme işaret etmektedir. Bu bağlamda tez, feminist film teorisi, temsil teorileri ve postmodern birey kavramlarına dayalı bir kuramsal çerçeve sunarak kadın yönetmenlerin sinematografik tercihlerini ve anlatı yapılarını çözümlemeyi hedeflemektedir. Çalışmada, özgürlükçü özne kavramı, bireyin toplumsal normlara ve dayatmalara karşı kendini gerçekleştirme süreci olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda, analiz edilen filmlerde kadın karakterlerin, toplumsal cinsiyet normlarına direnişleri ve kimlik arayışları, özgürlükçü öznenin yapı taşları olarak değerlendirilmiştir. Yönetmenlerin tercih ettiği anlatı yapıları, sinematografi teknikleri ve tematik odaklar, bu karakterlerin özgünleşme süreçlerini destekleyen unsurlar olarak öne çıkmıştır. Sonuç olarak, tez, kadın yönetmenlerin filmlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve bireysel özgürlüğün sinematik temsillerine katkıda bulunduğunu, aynı zamanda toplumsal dönüşüm süreçlerine dair önemli bir eleştirel perspektif sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the libertarian subject is constructed in the films of female directors in post-2000 Turkish cinema. The study aims to analyze transformations in cinema regarding gender roles, individual freedom, and the representation of women. The 2000s mark a period in Turkey where the number of female directors increased, contributing unique perspectives to the cinematic landscape. Within this context, the thesis adopts a theoretical framework based on feminist film theory, representation theories, and the concept of the postmodern individual to analyze the cinematic choices and narrative structures of these directors. The concept of the libertarian subject is approached as the individual's process of self-realization against societal norms and impositions. Accordingly, the films analyzed focus on the resistance of female characters to gender norms and their search for identity, which are considered key elements in the construction of the libertarian subject. The narrative structures, cinematic techniques, and thematic focuses chosen by the directors emerge as critical factors supporting the characters' processes of emancipation. In conclusion, the thesis reveals that the films of female directors contribute to the cinematic representation of gender equality and individual freedom while offering a significant critical perspective on societal transformation processes.