Troas bölgesi Hellenistik kentleri
The cities of Hellenistic period at Troad
- Tez No: 160921
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Troas Bölgesi Hellenistik Kentleri konulu çalışmada, Alexandreia Troas, İlion, Gargara, Kebren, Larisa ve Lampsakos kentleri incelenmiştir. Bunlardan Hellenistik Dönem' de kurulan tek kent Alexandreia Troas' dır. İ.Ö. 310 yılında İskender'in komutanlarından Antigonos Monophtolmos tarafından bugünkü Dalyan Köyü arazisi üzerine kurulmuştur. Bölgenin en büyük ve en önemli Hellenistik kentidir. Izgara planına sahiptir. Mimarisinde dönem özellikleri açıkça görülmektedir. Hellenistik kentten iyi korunan yapılar arasında hamam, maldelik, tiyatro, kentin ana kapısı, gibi yapılar sayılabilir. Hellenistik Dönem' de İlion, kült merkezi haline gelmiştir. Kentin en önenıli Hellenistik yapılan, Athena Tapmağı, tiyatro, bouleuterion, ve kutsal alandır. Kebren ve Larisa' nın halkları, Alexandreia Troas'a göçe zorlanmıştır. Kebren' den günümüze ulaşan sur kalıntıları yanında mimari kalıntıların izleri zayıfta olsa görülür. Larisa' da ise köyün antik kent üzerinde kurulmasından ötürü yapı kalıntısına rastlanmamıştır. İ.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş olan Lampsakos önemini Hellenistik Çağ'da da sürdürmüştür. Lapseki kentinin Larisa' da olduğu gibi Antik kent üzerinde kurulması dolayısıyla mimari kalıntılara rastlanmamıştır. Günümüze sikkeler, yazıtlar, mezar stelleri ulaşmıştır. Hellenistik Dönemde varlığını dervam ettiren Gargara kentinde ise surların dışında görülebilir yapı kalıntısı yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study titled“The Hellenistic Cities of Troas Region”examines the cites Alexandria Troas, Hion, Gargara, Kebren Larisa and Lampsakos. Among the antique cites above mentioned, Alexandria Troas is the sole founded in the Hellenistical Period. This city was built by Antigonos Monophtolmos who was one öf the commanders of Alexander the Great in 310 BC on the contemporary settlement of Dalyan Village. It can be regarded as the largest and most important Hellenistic metropolis of the region having a grill plan. Its architecture clearly reflects the features of the period it represents. Among the most conserved structures are the bath, the maldelik, and the main gate of the city. Hion became a religious center in the Hellenistical Period. The most significant Hellenistical structures are the Athena Temple, the theatre, the bouleuterion and the sanctuary. The population of Kebren and Larisa were forced to migrate to Alexandreia Troas. Apart from the fortification wall remains still preserved today, the remains of the architectural elements are still hardly visible. However in Larisa, as the modern village was built directly on the antique city, no architectural elements were found. Lampsakos which was founded by 7th sentury BC was still an important city in the Hellenistical Period. As in the case of Larisa where the modern town of Lapseki is built on this antique settlement, no architectural remains were observed here* The coins, inscriptions and graveyard Steles are the only remains preserved until present time. Np structural elements are observed despite the fortification walls in Gargara settlement which lasted until Hellenistical times.