Orhan Pamuk'un romanlarında şahıslar kadrosu
The characters of the novels of Orhan Pamuk
- Tez No: 160927
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT TEKŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
11 ÖZET Orhan Pamuk, 1980 sonrası dönemde yayımladığı yeni kurgu ve biçim teknikleriyle donatılmış romanları ile postmodernist yazar olarak tanınmaktadır. Edebi kişiliği, sanat anlayışı, Türk romanına katkıları gibi konularda ayrıntılı bilgi edinilmesi amacıyla 2004 yılına kadar yayımladığı; Cevdet Bey ve Oğullan, Sessiz Ev, Beyaz Kale, Kara Kitap, Yeni Hayat, Benim Adım Kırmızı ve Kar isimli yedi roman incelenerek“Orhan Pamuk'un Romanlarında Şahıslar Kadrosu”isimli araştırma yapılmıştır. Giriş bölümünde“Türk Edebiyatında Orhan Pamuk'a Kadar Modern ve Postmodern Roman”başlığı altında Türk romanının geleneksel-gerçekçi yapıdan deneysel-biçimci yapıya uzanan süreci ve Türk edebiyatında ilk modernist ve postmodernist özellikler gösteren romanlar ele alınarak tanıtılmıştır. I. Bölüm“Orhan Pamuk'un Hayatı”ve“Orhan Pamuk'un Edebi Kişiliği”başlığı altında iki kısma ayrılmış ve bu konuda çeşitli bilgiler verilmiştir. II. Bölümde,“Romanın Kimliği ve Konusu”,“Romanın özeti”ve“Romanın Şahıslan”başlıkları altında yedi roman değerlendirmeye tabi tutulmuştur. İncelemede yazarın ailesinden, yakın ve uzak çevresinden ve kendi geçmişinden izler taşıyan şahıslar yarattığı, roman kişilerinin gerçek yaşamda da var olduğu, yazı edimini odağa aldıkları, ontolojik arayışları ve toplumu sorgulama tutumları olduğu, genellikle iyi eğitimli ve Batılı düşünce yapısına sahip olduğu, yaşam alışkanlıkları ve cinsel hazları güçlü, renkli ve canlı onlarca roman kişisinin yanı sıra bazı roman kişilerinin ise romanların atmosferi içinde belirsiz, silik kişiler olarak yansıtıldığı belirlenmiştir.“Değerlendirme ve Sonuç”bölümünde Orhan Pamuk'un soyağacı çıkarılarak ailesinden ve geçmişinden izler taşıyan roman kişileri belirtilmiş, romanlardaki şahısların ortak ve belirgin özellikleri değerlendirilmiştir.“Kaynakça”bölümde incelenen romanlar ile araştırmada alıntı yapılarak yararlanılan kitap ve yazılar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Orhan Pamuk is knovvn to be a postmodern author by his novels those published after 1980s, which have a new style of fıction and form. The study The Characters of the novels of Orhan Pamuk“ is carried out through studying seven novels of Pamuk; Cevdet Bey ve Oğulları (Mr. Cevdet and Sons), Sessiz Ev (The Silent House), Beyaz Kale (The White Fortress), Kara Kitap (Black Book), Yeni Hayat (New Life), Benim Adım Kırmızı (My Name is Red) and Kar (Snow), which are published until 2004, to examine his literary style, understanding of art and additional values onto Turkish literatüre. The first modern and postmodern novels of Turkish literatüre and the transformation from traditional-realistic novels to experimental-fiction are monitored under the title of The modern and postmodern novels of Turkish Novels Before Orhan Pamuk”in the introduction chapter. Chapter 1 examines“Life of Orhan Pamuk”and“Literary Characteristics of Orhan Pamuk”in two sections. in the second chapter his seven novels are evaluated in terms of The Identity and plot of the novel“, ”Summaries of the Novels“ and The Characters of the Novels”. The author is observed to have members of his family and close friend-hood as the Characters of his novels, and they do exist in daily life. His Characters are also observed to have ontological expectations, healthy sexual pleasures and the habit of questioninğ the society, well educated, VVestem Mentality. On the other hand, not frequently but sometimes, theses Characters are observed to be ordinary and unimportant people. Family tree is also given, and the Characters in his novels are compared of his family and his past in the last chapter:“Evaluation and Conclusion”The novels subject to the study and references are listed at the last section: References.