Hilmi Ziya Ülken'de din felsefesi
Philosophy of religion in Hilmi Ziya Ülken
  1. Tez No: 160954
  2. Yazar: AYGÜL TURHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
m ÖZET Bu çalışma modern Türk felsefeci Hilmi Ziya Ülken' in Din Felsefesi problemlerine ilişkin yaklaşımlarını ve düşüncelerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez, giriş ve onu izleyen iki bölümden oluşmaktadır: Giriş, tezin konusu, önemi, amacı, yöntemi ile din felsefesinin Batı'da ve Türkiye'de ortaya çıkış sürecini, din felsefesinin geleneksel problemlerini ele almaktadır. Birinci bölüm, Hilmi Ziya Ülken' in hayatı, eğitimi, akademisyenliği, düşüncesi ve eserleri hakkında bilgi vermektedir. ikinci bölüm, bilgi, dinin kaynağı, Tanrı anlayışı, insan ve hürriyet, ahlâk gibi geleneksel anlamda Din Felsefesi problemleri hakkında Hilmi Ziya Ülken' in görüşlerine ayrılmıştır. Sonuç bölümünde de araştırmanın bulguları özet halinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This work has intended to bring up Hilmi Ziya Ülken' s ideas about the problems of philosophy of religion. It is composed of Introduction and following two sections: Introduction deals with the subject-matter, importance, and methodology of the thesis, and the emergence of philosophy of religion in the West and in Turkey, and its traditional problems. In the first section, it gives a brief information on Hilmi Ziya Ülken' s life, education, academic career, ideas, and works. The second section is about Hilmi Ziya Ülken' s views on the traditional problems of philosophy of religion such as epistemology, origin of religion, God, human being and freedom, and morality. In the conclusion, there is a summary of the findings of the study.