Hilmi Ziya Ülken'de din felsefesi
Philosophy of religion in Hilmi Ziya Ülken
- Tez No: 207899
- Danışmanlar: PROF. HANİFİ ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu çalısmada çagdas Türkiye Cumhuriyeti'nde felsefe, sosyoloji, psikoloji, antropoloji gibi sosyal bilimlerin hemen her alanında eserler yazan ve felsefe zemininin olusmasında en önemli yeri isgal eden Ord. Prof. Dr. Hilmi Ziya Ülken'in Din felsefesinin temel konuları (varlık, Tanrı, Tanrı-Âlem iliskisi, Tanrı-insan iliskisi vb.) hakkındaki görüslerini ortaya çıkarmayı amaçladık. Giris bölümde Ülken'in Din felsefesinin dayandıgı temel fikirlerini, felsefe anlayısını ve metodunu ele aldık. Böylece Ülken'in, sistem kuran ve sistemiyle tutarlı bir sekilde düsüncelerini ortaya koyan bir filozof oldugunu gördük. Birinci bölümde Ülken'in varlık ve Tanrı anlayısını inceledik. Burada onun, somut varlıgı ele aldıgını, varlıgın soyut olarak alınmasının yanlıs oldugunu; olussuz varlık, varlıksız olus düsünülemeyecegini, sonsuz varlıgın ise bilinemeyecegini öne sürdügünü gördük. kinci bölümde Tanrı-Âlem iliskisi baglamıda yaratma ve yaratmanın mahiyetine dair görüslerini inceledik. Burada Ülken'in yaratmayı diktomiler baglamında aldıgını, yaratmanın mahiyetini de Kriz ve ritimlerle, olus ve evrimle açıkladıgını tespit ettik. Üçüncü bölümde Tanrı-nsan iliskisini ele aldık. Burada onun konuya bilinç fenomenolojisiyle girdigini, insan ve insanlıgın bilinç gelisimini tasvir ederek degerlerin (bilgi, sanat, ahlâk, din gibi) ortaya çıkısını izah ettigini ve yine bilinç fikrine dayanarak zaman ve hürriyeti açıkladıgını gördük. Dördüncü bölümde din ve dinin mahiyeti, Tanrı'nın varlıgı ve iman konularını ele aldık. Ülken'in, din alanının bilgi sahası degil, iman sahası olarak gördügünü; Tanrı'nın varlıgını dogrudan virtüel sezgi ile kavradıgımızı, Tanrının varlıgını ispatlama ya da yok sayma gayretlerinin bosuna oldugunu düsündügünü gördük. Sonuç olarak saglam temellere dayanan orijinal ve yeni bir sistem önerdigini düsünen Ülkenin, bu sistemde felsefe, din ve bilimin alanlarını ayırdıgını, bunlardan herhangi biriyle digerinin kurulamayacagını, ama gerçek felsefe, gerçek bilim ve gerçek dinin birbirini destekledigi düsüncesinde oldugunu gördük.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the opinions of Hilmi Ziya Ülken who built up a fundamental base in sociology, psychology anthropology, and is one of the cornerstones in the mentioned area in the modern Turkish Republic. His opinions were determined in terms of fundamental topics of philosophy of religion such as; being, God, God-universe relation, God-man relation. In introduction part, Ülken?s basic ideas, philosophical mentality and his philosophical methods were treated in terms of his philosophy of religion. Thus, it was recorded that Ülken is a philosopher who established his own system and reflected his ideas consistently through this system. In the first part, Ülken?s conception of man and Creator was examined. It was found that he discussed the concrete being and refused to threat the abstract being. Additionaly, he claimed that being cannot be thought without existence or vice versa and the impossibility of knowing the absolutely infinite being. In the second part, Ülken?s ideas of creation and the nature of creation were investigated in God-universe context. Here, it was noticed that Ülken explained creation in terms of dictums and treated the nature of creation in terms of crisis, rhythm, existence and evolution. In the third part, God-man relation was examined. He discussed the task with consciousness of phenomenology. He actually describes the development of human consciousness and the emergent of values such as knowledge, art, morals, religion and so on and he explains time and liberty in terms of phenomenological consciousness. In the fourth part, the nature of religion, existence of God and faith were discussed. It was found that Ülken advocated religion area not as information area but faith area. Additionaly, Ülken claimed that man grasps the spiritual existence of God through virtual intuition and the efforts of denying or proving the spiritual existence of God are in vain. As a result, Ülken proposed a new original system based on strong basis. In his system he divides philosophy, religion and science into different areas and claimed that these cannot be connected to one another to establish one of them. But he also discussed that true philosophy, true science and true religion assist each other.