Yerel yönetim birlikleri: Çanakkale ve ilçeleri köy birlikleri örneği
Local authority associations: The case of village associations in Çanakkale and its districts
  1. Tez No: 160958
  2. Yazar: MUSTAFA KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DERYA ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET İl özel idareleri, belediyeler ve köyler şeklinde örgütlenen yerel yönetimlerimiz, kendilerine kanunlarla verilen görevleri kendilerine sağlanan gelir kaynaklarını kullanmak suretiyle yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Ancak ülkemizdeki yerel yönetimlerin çok sayıda ve küçük birimlerden oluşması nedeniyle yerel yönetimlerimiz tek başlarına yerel ihtiyaçları karşılama konusunda yetersiz kalmaktadırlar. Bu nedenle yerel yönetimlerimizin dünyadaki diğer örneklerde olduğu gibi kendi aralarında birlikler kurarak güç birliği yaptıklarım görmekteyiz. Türkiye'deki yerel yönetim birliklerinin sayısı ve türleri 1960'lı yıllardan itibaren hızla artmaya başlamıştır. Ancak ülkemizde yerel yönetim birliklerini düzenleyen bir kanunun hazırlanmaması nedeniyle birliklerimiz gözlenemeyen, yönlendirilemeyen, denetlenemeyen, çoğu yasa dışı kurumlar olarak faaliyet göstermektedirler. Bu nedenle, birliklerin görev ve yetkilerini, gelir ve giderlerini ve denetimlerini açıkça düzenleyecek bir kanunun en kısa sürede çıkarılması gerekmektedir. Türkiye'de sayıları 1500'den fazla olduğu tahmin edilen birliklerin yarısından fazlası, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri adıyla vali ve kaymakamların girişimleriyle kurulmuştur. Bu birliklerin yönetimlerinde ve denetimlerinde yine vali ve kaymakamların önemli rolü bulunmaktadır. 1990'lı yıllardan itibaren yaygılaşan çevre koruma, turizm ve altyapı birlikleri ise, gerek finansman yapısı gerekse de çalışma usulü bakımından KHGB'lerine göre farklı bir yapı göstermektedirler. Tarımsal alanda faaliyet gösteren sulama birlikleri de gerek yapı, gerek işleyiş, gerekse de kaynakları açısından KHGB'lerinden farklı bir yapıya sahiptirler. Sonuç olarak, birlikler yerel birimlerin güç birliği yapmak suretiyle kalkındırılmasına yardımcı olurlar. Diğer taraftan yerel halkın yönetime katılmasını sağlayarak demokratik alışkanlıkların geliştirilmesine katkıda bulunurlar.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Local govenment jn Turkey, which is organized as private provincial governance, municipalities and villages seek to fulfill their duties attributed by law, by using the funds given them However in Turkey, because of the reason that, organization of local government on the basis of so many small units, it has some deficiencies for covering their own local expenses by their own. For this very reason, like in the other countries in the world, our local administration units, form unions for increasing their power. The number and the types of the local administration onions are inclined by 1960s. However because of the lack of necessary legal arrangements these unions act as unobserved, unsupervised, and even legal organizations. For this reason, an act to arranged the duties and authorities of these unions should be codified. Approximately the numbers of these unions is estimated as 1500 and over the half of these are founded by the governors under the heading of“Köylere Hizmet Götürme Birlikleri”Within the adminitration and the supervision of these unions, governors plays a prominent role. After 1990s we observe a new type of unions serving for environment, tourism and infrastructure and they differs not only in terms of finance but also in terms of the fullfilment of their duties from the former. In the agriculture we also observe irrigaion unions and they are also differing from the former. As a conclusion, unions serve for the development of local units together with they enhance the governence and by which they encourage democratic habits.