Bazı androgenetik patates klonlarının (S.tuberosum L.) tarımsal ve fizyolojik özellikleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 16096
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN BİRKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
- 20 - V/I. ÖZET Anter Kültürü yoluyla elde edilmiş olan 20 Androge- netik Patates klonu, 1991 yılında İlkbahar dönemi Bornova'da düzenlenen bir gözlem denemesinde 1 donör genotip ve 3 standart Patates çeşidi ile birlikte yetiştirilmiş ve Andragenetik klanlar Fizyolojik ve Tarımsal özellikler bakımından bunlarla karşılaş tırılmıştır. Çalışmada, Aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: 1. Araştırılan Tarımsal ve Fizyolojik özellikler bakımından Andragenetik Patates klanları arasında farklılıklar mevcuttur. 2. Dihaploid klanlardan üç tanesi, 14 ; 31; 188 nolu klanlar Bitki boyu ve Yaprak indeksi; Çiçeklenme süresi ve Yaprak indeksi; Bitki başına yumru sayısı gibi özellikler bakımından danör genatip ve standart çeşitleri geçmiştir. 3. Tetraploid klanlardan 6 tanesi, 44, 105, 180, 232 nolu klanlar yaprak indeksi; 58 nolu klon sap sayısı ve 184 nolu klon Olum süresi bakımından donör genotip ve standart çeşitlerden üstün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 21 - VIII. SUMMARY A total of 2k Androgenetic Potato clones obtained by the Anther Culture along with 1 donor genotype and 3 standard varieties were grown at Bornova during the Spring in 1991 and the Physiological and Agronomical traits mere measured in order to compare them. The following results were obtained in the study: 1. There was a variation among the Androgenetic Potato clones in terms of Physiological and Agronomical traits investigated. 2. Three Dihaploid Potato clones Ik ; 31; IBB were found superior to the donor genotype and the standard varieties in terms of Plant height and Leaf index; Date of Flowering and Leaf index; Number of tubers. 3. Six tetraplaid clones kk, 105, 1BQ, 232; 5B and 184 were found to be superior to the donor genotype and standard varieties in terms of Leaf index; number of stems and earliness.