Pamuk (Gassypium hirsutum L.)'da bazı büyüme regülatörlerinin verim ve kalite üzerine etkileri
  1. Tez No: 16097
  2. Yazar: METİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ HAZIM EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Deneme, Nazilli-84 (Gossypium hirşutum L.) pamuk çeşidinin verim ve kalitesi üzerine bitki büyüme regülatörleri; Gibberilik-asid, Pix, Atonik ve Grop Plus'un etkilerini saptamak.amacıyla, 1990'da Denizli Sarayköy'de çiftçi tarlasında, tesadüf blokları deneme deseninde düzenlenmiş¬ tir. Alınan sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Ve^etatif Özellikler. - Bitki boyu : Denemede bitki boyu ortalaması 77.2 cm bulunmuştur. Ancak, bitki büyüme regülatörleri, bitki boyunda dikkate değer farklar meydana getirmemişlerdir. -Yandal Sayısı : Ortalama olarak yandal sayısı 15.3 bu¬ lunmuştur. Bitki büyüme regülatörlerinden sadece Pix'in kont¬ role göre,yandal sayısını önemli olarak arttırdığı saptanmıştır. Generatif Özellikler : -Shedding (Silkme $) : Denemede bitki büyüme regülatör¬ lerinin shedding'i arttırdıkları bulunmuştur. Kontrol (fo 41.1)'e göre Pix ve Crop Plus'un shedding'i $ 3, gibberilik-asid ve atoniğin % 2 arttırdığı belirlenmiştir. -Koza Sayısı : Pix, atonik, glbberilik asit ve Crop Plus'un koza sayısına önemli etki yapmadıkları görülmüştür. -Koza Kutlu Ağırlığı : Pix ve Grop Plus koza kutlu ağırlığını arttırmalarına rağmen, bu artış istatistik! açıdan önemli bulunmamıştır. G-ibberilik-asid ve atonigin koza kutlu ağırlığında azalmaya neden olduğu da saptanmıştır. - Bitki Kutlu Verimi (g:,) : Bitki büyüme regülatörleri bitki kutlu veriminde.kontrol (86.52 gr)'e göre, % 2.21 ile--63-- '..,. '.... % 4.74 arasında artış sağlamalarına rağmen, istatistik! önemde fark meydana getirmemişlerdir.. -Dekara kutlu verimi (kg/da') : Denemede ortalama olarak fetitlü verimi 420.5 kg/da bürünmüştür. Kutlu veriminde kontrol (408.3 kg/da)'e göre, Crop Plus °/o 4.94; Pix % 3.87; Atonik..% 2.94 ve gibberilik-asid % 3.13'lük artış yapmıştır. Fakat kutlu verimindeki bu artışlar istatistiki anlamda önemli bulun¬ mamıştır. -Çırçır folifrandımanı : Crop Plus'un çırçır $ lif- randımanını kontrol (?o 43.5)'e göre % 2.3 azalttığı; Atonik, Pix ve gibberilik asidin etki yapmadığı tesbit edilmiştir. -Erkencilik (l.el kutlu oranı) : Birinci el kutlu oranının, Pix uygulamasıyla kontrol (fa 74)'e göre; % 4 art¬ tığı, Crop Plus uygulaması ile $ 4 azaldığı saptanmıştır. Atonik ve gibberilik-asid uygulamasıyla birinci el kütlü oranı etkilenmemiştir. Teknolojik Özellikler ; -Lif Özellikleri : Bitki büyüme regülatörlerinin lif inceliğine ve tızunluğuna etki yapmadığı belirlenmiştir. De¬ nemedeki lif*1 " uzunluğu değerleri 28.5 ile 29.2 mm, lif inceliği ise 4.08 ile 4.32 micronair/index arasında değişmiştir. -Tohum özellikleri :. Bitki büyüme regülatörleri uygu¬ lamalarıyla tohum indexinde Önemli bir fark meydana gelmemesine rağmen, Crop Plus tohum indexinde biraz artışa, pix ise-.'.-..'-64-;-;' azalmaya neden olmuştur. Yağ oranında ($) ve protein oranında ($); gibberilik- asid, Pix, Atonik ve Crop Plus'un etkilerinin önemli olma¬ dığı saptanmıştır. Denemede yağ oranı $'37.25 ile $> 38.14, protein oranı (#) ise % 32.28 ili % 33.27 arasında değişmiştir. Tüm bu sonuçlar dikkate alındığında; gibberilik-asid, pix, Atonik ve Crop Plus'un verime ve kaliteye önemli etki yapmadıkları saptanmıştır. Fakat bitki büyüme regülatörlerinden bazılarının bitki boyuna, yandal sayısına,shedding (silkme %}'e ve çırçır % lif randımanında etki yaptıkları belirlenmiştir.-
Özet (Çeviri)
-67- Percentage of first picking was not affected by Atonic and Gibberillic acid applications. Techno logical traits ; - Fibres : The plant growth regulators applied had no effect on the fineness and the length of fibres. Fibre lengths showed a variation between 28.5 and 29. 2; mm: an~d fibre fineness varied between 4.08 and 4.32 micronaire-index. Seeds : Though the plant growth regulators had not a significant effect on seed-index, Crop Plus increased and Pix decreased this index sligthly. The effects of Gibberillic acid, Pix, Atonic and Crop Plus on oil and protein concentrations (%) were not significant. Oil percentage ranged between 37.25 and 38.14 and protein between 32.28 # and 33.27 %. Prom the results given above the following conclusion could be drawn : G-ibberillic acid, Pix, Atonic and Crop Plus had not a significant effect on the yield and quality of cotton. But some of the plant growth regulators affected the plant height, number of branches, shedding (fo) and ginning percentage.-66- produced per plant. - Seed cotton weight per boll : though the Pix and Crop Plus application increased the amount of seed cotton per individual boll, differences were not significant. Gibberillic acid and Atonic caused a slight decrease in seed cotton weight per boll. - Seed cotton yield. per plant (g) : The plants treated with plant growth regulators produced 2.21 to 4.74 % higher yields in comparison with the control plants that produced a yield of 86.52 g/plant, but diffe rences were not significant statistically. - Seed cotton yield per decare (kg/da) : In the experiment, the average seed cotton yield was found to be 420.5 kg/da. Control plots produced 408.3 kg/da and the yields recorded for Crop Plus, Pix, Atonic and G-ibberillic acid were 4.94 $>, 3.87 $, 2.94 İ° and 3.13 % higher, respec tively, though the increments were not statistically signi ficant. -Ginning percentage ($) : Crop Plus decreased the ginning percentage by 2.3 İ° in comparison with the control (43.5 fo), whereas Atonic^ Pix and Gibberillic acid had no effect. '.- Earliness (Percentage of first picking) : In the control 74 $> of the crop was harvested at first picking. Pix treate- ment increased this rate by 4 İ°% and Crop Plus decreased (4 f°).-67- Percentage of first picking was not affected by Atonic and Gibberillic acid applications. Techno logical traits ; - Fibres : The plant growth regulators applied had no effect on the fineness and the length of fibres. Fibre lengths showed a variation between 28.5 and 29. 2; mm: an~d fibre fineness varied between 4.08 and 4.32 micronaire-index. Seeds : Though the plant growth regulators had not a significant effect on seed-index, Crop Plus increased and Pix decreased this index sligthly. The effects of Gibberillic acid, Pix, Atonic and Crop Plus on oil and protein concentrations (%) were not significant. Oil percentage ranged between 37.25 and 38.14 and protein between 32.28 # and 33.27 %. Prom the results given above the following conclusion could be drawn : G-ibberillic acid, Pix, Atonic and Crop Plus had not a significant effect on the yield and quality of cotton. But some of the plant growth regulators affected the plant height, number of branches, shedding (fo) and ginning percentage.