İhracatın finansmanında Türk Eximbank'ın yeri
Turkish Eximbank's position in financing of exportation
- Tez No: 160964
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ SÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İhracat finansmanı, ihracatçının ihracat sürecinin herhangi bir aşamasında ihtiyaç duyduğu fonların sağlanmasıdır. İhracatı finanse eden başlıca kuruluşlar, ticari bankalar, merkez bankaları gibi özel fınans kurumlarıdır. Ülkemizde de 1987 yılında kurulan Türk Eximbank Türkiye'nin resmi ihracat kredi kuruluşudur. Eximbank, kredi garanti ve sigorta programları ile Türkiye'nin dış ticaretini desteklemektedir. Türk Eximbank'ın temel amacı, ihracatçıları, ihracata yönelik üretim yapan imalatçıları ve yurt dışında faaliyet gösteren girişimcileri finanse ederek Türk ihracatının rekabet gücünü artırmaktır. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve ihraç ürünlerinin yaklaşık % 90'ının kısa vadeli finansman gerektiren ürünlerden oluşması nedeniyle, Türk Eximbank bugüne kadar, zorunlu olarak ihracatın kısa vadeli finansmanında yoğunlaşmış ve dolayısıyla Türk Eximbank kredilerinin yaklaşık % 95 'ini kısa vadeli ihracat kredileri oluşturmuştur. Banka, Türkiye ekonomisinin koşullan ve dünya konjonktürü paralelinde, ihracat sektörünün talep ve ihtiyaçlarını da dikkate alarak özellikle Türkiye'nin 1996 yılında AB ile Gümrük Birliği Anlaşmasını imzalamasından sonra programlarını AB normlarına göre yeniden düzenleyerek ihracatçılara yılda ortalama; 3 milyar doları nakdi, 3 milyar dolan gayrinakdi, olmak üzere toplam 6 milyar dolar tutarında destek vermektedir. 1993-2003 yıllarım kapsayan dönemde yıllar itibariyle Türk Eximbank'in ihracat sektörüne sağladığı toplam destek incelenmiş ve ihracatın ortalama %22'sini finanse ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Exportation financing is providing of funs that are needed by exporter at any stage of exportation process. Main foundations which finance exportation are private financing organizations such as trade and central banks. In our country Turkish Eximbank which was founded in 1987 is formal exportation credit organization of Turkey. Eximbank advocates foreign trade of Turkey by means of credit guarantee and insurance programme. The main purpose of Turkih Eximbank is to increase competition power of Turkish exportation by financing the exporters, the manufacturers who make production directed exportation and entrepreneur who actives in foreign country. Becauce of economical coundition including Turkey and formation of products that entails short-term financing about % 90 of exportation products, Turkish Eximbank have intensified compulsively at short-term financing of exportation up to now and so more and less %95 of Turkish Eximbank credits consists of short-term exportating credits. The bank, in parallel of economical situation of Turkey and World, have supported exporters average sum of 6 billion dolar a year, 3 billion dollars of which is pecuniary, 3 billion dollars of which is impecunious by taking in consider demands and needs of exporting sector and by rearranging its programs according to AB norms especially having signed Customs Unity Agreement in 1996. The total support which is obtained from Turkish Eximbank to exporting sector has been investigated according to years at term coverting between 1993-2003 and it has been determinated to have been financed about %22 of exportation by it.