Türkiye'de e-müşteri profili kriterlerinin değerlendirilmesi ve bir anket çalışması
Evaluation of the e-customer profile criteria in Turkey and a public online survey
  1. Tez No: 160969
  2. Yazar: ÖZCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Özcan Doğan Anabilim Dalı : İletişim Programı : Bilişim Tez Danışmanı : Yrd. Doç Dr. Cem S. Sütçü Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans - Kasım 2005 Anahtar Kelimeler : E-müşteri, E-müşteri Profili ÖZET TÜRKİYE'DE E-MÜŞTERİ PROFİLİ KRİTERLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE BİR ANKET ÇALIŞMASI Feodal toplumdan kapitalist topluma geçişin ilk aşamaları, büyük oranda düzensiz olan ve özgür iradeye dayanan pazar ya da serbest rekabet aşaması olarak tanımlanmaktadır. Ancak 19. yüzyılın sonlarında rekabetçi kapitalizm yerini tekelci ya da Fordist aşamaya bırakmıştır. Standardize ürünlerin üretimi ve tekelci işletmelerin ortaya çıkışı ile tanımlanan Fordist ekonomi 1960ların sonunda zayıflıklar göstermeye başlamış ve 1973 durgunluğu ile krize girmiştir. Krizden çıkma çabaları çeşitli ürünlerin esnek üretim sistemleri ile üretilmesi ve farklı müşteri segmentlerine pazarlanması ile karakterize edilen post-fordist ekonominin yükselmesine yol açmıştır. Üretim ilişkileri ve yapısı açısından fordist dönemden post-fordist döneme geçiş ile birlikte ticarette globalleşme, serbestleşirle, bütünleşme, parçalanma ve benzeşme temel eğilimler olarak belirirken, tüketim ilişkileri açısından da“yetinen toplum”yerini“tüketen topluma”bırakmış ve sembollerle tüketim olgusu ön plana çıkmıştır. Ticaretin yapı ve işleyişinde yaşanan bu değişim iş dünyasındaki rekabeti küresel ölçekte zorlaştırmaktadır. İşletmeler buna uyum sağlamak için organizasyon yapılarını ve iş yapma şekillerini değiştirmekte, firma-müşteri-tedarikçi arasıdaki bariyerleri Internet ve e-ticaret ile kaldırmaktadır. Internet gibi açık, mülkiyet-dışı tutanaklan kullanan ve standartları belli ağlar ivüzerinden yapılan ekonomik işlemlerin tümü olarak tanımlanabilecek e-ticaret; (a) işletmeden işletmeye, (b) işletmeden tüketiciye, (c) tüketici ile tüketici arasındaki, (ç) bireyler arasındaki, (d) işletmeden kamuya ve (e) bireyden kamuya olan ticari işlemleri içermektedir. E-ticaretin; birey, firmalar ve toplum üzerinde farklı etkiler oluşturduğu görülmektedir. Müşteri beklentilerinin pazarı yeniden tanımladığı veya yeni pazarlar oluşturduğu koşullara e-ticareti benimseyen firmalar, daha hızlı uyum sağlamakta ve rekabet konusunda avantaj elde etmektedir. Bireylere ise alışveriş, bilgi ve hizmetlere erişim, kamu ile etkileşim konularında fiziki uzaklık ve zaman kısıtlarını ortadan kaldıran yeni yollar sunulmaktadır. E-ticaretteki tüm bu gelişmelere rağmen, interneti kullanan müşterilerin özelliklerinin bilinmemesi ve e-ticaretin bu özelliklere uygun olarak yapılandırılmaması (müşterilerin hassasiyetlerinin göz ardı edilmesi, gizliklerine (privacy) önem verilmemesi) kullanıcılar arasında olumsuz bir tutum oluşmasına yol açmaktadır. Bu olumsuz tutumun ortadan kaldırılmasında, e-müşteri olarak adlandırabileceğimiz Internet kullanıcılarının özelliklerinin yakından incelenmesi ve profillerinin oluşturulması yararlı olacaktır. Bu kapsamda yapılan çalışmada ticaretin yapı ve işleyişindeki gelişmeler ile bu gelişmelerin müşteri üzerindeki etkilerini süreç bakış açısıyla incelenmiş ve internetten alışveriş yapan müşterilerin profilleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Özcan Doğan Field : Communiation Sciences Programme : Information Systems Supervisor : Assistant Prof. Cem S. Sütçü Degree Awarded and Date : Master - November 2005 Keywords : E-customer, E-customer Profile ABSTRACT EVALUATION OF THE E-CUSTOMER PROFILE CRITERIA IN TÜRKİYE AND A PUBLIC ONLINE SURVEY First steps of conversion from Feudal society to Capitalist society were mostly called chaotic free market economy. But in late 19th century competitive capitalism and free market economy left the arena to monopolistic Fordist stage. Fordist economy which can be defined as production of standardized products and appearance of monopolistic businesses weakened in the late 1960's, and went on crisis in 1973 recession. Struggle to get rid of the crisis back has led to rise of post-fordist economy which characterizes flexible production systems and marketing different customer segments. With the conversion from fordist era to post fordist era trade has been prone to globalization, freedom, integration, dispersion and affinity. According to consumption relations, contented society has turned into a consuming society. The change in the structure and functioning of the trade makes the competition difficult in the global scale. To get themselves adapted, the companies are changing their organizational structures and the form of production, and abolishing the barriers among company, customer, and supplier via internet and e-trade. E-commerce which is free like internet and which uses non-property facilities, and could be described as the whole of economic processes consists of trade processes that are (a) VIbetween the companies, (b) between the customers, c among the individuals, (d) between the company and the public, and (e) between the individual and public. E-commerce affects individuals, businesses, and the society in different ways. Businesses which internalize conditions caused by customer expectations would have better competitive advantages. E-commerce also supplies different options to the individuals such as: shopping, access to knowledge and services in a very easy and quick way. As the customers' specifications are not known well and structure of e- commerce is not well constructed, users are affected negatively. To withdraw these negative effects e-customers should be observed and analyzed deeply and their profiles should be set correctly.. In this piece of work, advances in structure, process of commerce and its effects on customers are investigated and also the profiles of e-customers are brought up. Vll