Bazı yörelerde yetiştirilen yoncalarda görülen bir virüs hastalığının tanılanması üzerinde araştırmalar
The Studies on the detection of a virus disease affecting clover plants grown over certain locations
  1. Tez No: 16099
  2. Yazar: MEBRURE MOLLAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİH ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
35 ÖZET Bu araştırma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bit ki Koruma Bölümü 'nde 1989-1990 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; çalışma alanı olan 3 ilden (Balı kesir, Bursa, İzmir ve yörelerinden) toplanan yonca örnek lerinde varolan virus hastalığının test bitkileri ve sero- lojik testler aracılığıyla tanılanmasıdır. Bu araştırma sonucunda aşağıda verilen sonuçlar el de edilmiştir: 1. 1989 yılında araştırma bölgesinden alınan virusla bu laşık olan yonca örneklerinden 2 no'lu izolat grubu test bit kilerinde en belirgin belirtileri vermiştir. Bu gruptaki bit kilerin yapılan mekanik inokulasyon ve serolojik test sonu cunda CMV ile enfekteli oldukları saptanmıştır. 2. 2 no'lu gruptaki bitkiler CMV'nun oluşturduğu tipik belirtileri verdikleri için daha sonraki çalışmalarda yal nızca bu gruptan elde edilen izolat kullanılmıştır. 3. Elde ettiğimiz CMV izolatları 60-65°C»lik sıcaklık dere çelerinde (10 dakika) etkinliklerini kaybetmişlerdir ve yine CMV izolatlarının son sulandırma noktaları 10 -10 J olarak saptanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ise, bu gruptaki izolatların in vitroda yaşam sürecinin yaklaşık 3 gün olduğu saptanmıştır. 4. Serolojik testlerde hıyar mozayık virusuna ait olan antiserum kullanılmıştır. Antijen olarak kullanılan Capsicum annuum, Chenopodium amaranticolor, Gomphrena globosa... Cucumis sativus. Nicotiana ftlutinosa ve Nicotiana tabacum cv.Xanthi bitkilerinden elde edilen özsular CMV an t i serumu ile pozitif reaksiyon vermişlerdir.36 5. CMV, Legumiıiöâae familyasx üyesi olan yoncada son derece tipik belirtiler vermiştir; bunlar arasında yaprak larda yeşil ve sarı renkli mozayık ve şekil bozuklukları ile bodurluk dikkati çekmektedir. 6. (MV, ülkemizde önemli bir yem bitkisi olan yoncada ürün kaybına neden olarak ekonomik zararlara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY THE STUDIES ON THE DETECTION OF A VIRUS DISEASE AFFECTING CLOVER PLANTS GROWN OVER CERTAIN LOCATIONS This study has been carried out in Ege University, Agricultural Faculty, Department of Plant Protection in the period of 1989-1990. The aim of the study is to detect the virus disease which exist on the sample clover collected from the study areas (provinces of Balıkesir, Bursa and İzmir) by means of the test plants and serological tests. As a result of the preceding study, the folio wings has been found out: 1. In 1989, among infected sample clovers taken from the study areas isolate group no. 2 produced the most outstanding symptoms on test plants. In consequence of the mechanical inoculation and serological test performed with the samples of this group, it is determined that they were infec ted with CMV. 2. As the sample plants in the group no. 2 gave typical signs formed by CMV, only the isolate obtained from this group has been employed in further studies. 3. The acquired CMV isolates have lost their activities at the temperature of 60-65°C(f or 10 minutes), and the dilu- -2 -"Î tion end-points of CMV isolates were found to be 10 to 10. As a result of the studies, it is determined that the longevity in vitro was to be about three days. 4. The serological tests have been conducted with the antiserum to cucumis mosaic virus. The sap from Capsicum annuum» Chenopodium amaranticolor. Gomphrena globosa, Çuçumiş sativus. Nicotiana glutinosa ve Nicotiana ' tabaoum cv. Xanthi used as the antigens and these sap gave positive reactions with CMV antiserum.38 5. In clover plants a member of Leguminosae. family, CMV in our study caused the most typical symptoms which consisted of green or yellow mosaic, and deformations on leaves, and stunting, 6. According to our observations, CMV causes economi cally losses of productions in clover plants which are significant for husbandry in our country.