Avrupa Birliği ile uyum süreci ve Türk çalışma yaşamına olası etkileri
Integration process with European Union and its impacts on Turkish work life
- Tez No: 161046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Çok eski bir düşünce olan Avrupa bütünleşmesi, yirminci yüzyılda yaşanan büyük savaşların ardından ulusların barış içinde yaşayabilmesini sağlayacak bir reçete olarak tekrar gündeme gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından kurulan Avrupa Birliği, özgün ve başarılı bir gelişme çizgisi göstermiş, günümüzde dünyanın en büyük güçlerinden birisi haline gelmiştir. Türkiye, kuruluşunun hemen ardından Avrupa Birliği ile ilişki kurmuş ve 1963'te imzalanan Ankara Antlaşması ile bu ilişkiyi kurumsallaştırmıştır. 1980'li yıllardan sonra Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefi Türkiye'nin başlıca amacı haline gelmiştir. Tarafların ticaret politikalarını uyumlaştırmalarını gerektiren gümrük birliği 1996 yılından beri işlemektedir. 1999 yılının Aralık ayında Türkiye'nin tam üye adaylığının Avrupa Birliği tarafından onaylanmasıyla ilişkiler geri dönülemeyecek bir yola girmiştir. Tam üyelik hedefinin Avrupa Birliği tarafından onaylanması, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi alanda bazı yapısal dönüşümler gerçekleştirerek Avrupa Birliği'nin ortak politikalarına ve mevzuatına uyum sağlamasını gerektirmiştir. Bu uyum çalışmaları kaçınılmaz olarak Türkiye'yi etkilemiştir. Bu çalışmada amaç, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sağlamak için çalışma yaşamında yürüttüğü uyum faaliyetlerini incelemek ve bunların ortaya çıkarabilecekleri olası etkileri değerlendirmektir. Birinci bölümde bütünleşme konusu kavramsal olarak ele alınmış, Avrupa bütünleşmesinin ve Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinin tarihi gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye ile Avrupa Birliği arasında oluşturulan gümrük birliği ve bunun Türk çalışma yaşamındaki olası etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Avrupa Birliği mevzuatına uyum sağlamak için Türk çalışma mevzuatında yapılan başlıca değişiklikler ele alınmış ve bu değişikliklerin Türk çalışma yaşamım nasıl etkileyebilecekleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT European integration which is an ancient idea had become a vivid issue as a recipe which would provide nations to live in peace after the big wars of twentieth century. European Union founded after the Second World War has developed in a genuine and successful way and became one of the strongest actors of the world. Turkey established relations with European Union after its founding and institutionalized these relations with the Ankara Treaty which had signed in 1963. Being a full member of the European Union became Turkey's main objective after 1980's. Customs Union which required common trade policies has been functioning between parties since 1996. Relations between parties have entered in an irreversible way after the approval of Turkey's candidacy for full membership to the European Union in December 1999. Approval of candidacy for full membership by European Union has required Turkey to make some transformations in economic and political fields to adapt Union's common policies and common laws. These adaptation activities inevitably effected Turkey. Aim of this study is to examine Turkey's adaptation activities to European Union in work life which is carried out since 1990' s and evaluate possible effects of these activities. In the first chapter integration concept is examined theoretically. Then, historical development of European integration and Turkey-European Union relations is studied. Customs Union between Turkey and European Union and possible effects of this to Turkish work life is examined in the second chapter. In the last chapter, main amendments which had made in Turkish labor laws in order to adopt European Union laws are examined and possible effects of these amendments to Turkish work life are evaluated.