Resimde yazının kullanımı
'The usage of writing in painting'
- Tez No: 161045
- Danışmanlar: Y.DOÇ. YAŞAR SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
II ÖZET İnsanoğlu, varlığı boyunca iletişim kurarak hayatını kolaylaştırmıştır. Konuşmuş, çizmiş ve yazmıştır. Yazı ve resim, her ne kadar birbirinden farklı birer ifade biçimi olsa da, günümüze kadar birbirlerinin varlığına ihtiyaç duymuşlardır. îlk insanın mağara duvarlarına yapmış olduğu resimler, uzun bir evrim sonucunda bugün kullandığımız harflere dönüşmüştür. Eski Mısır' lılar şekil ve yazıyı çok renkli ve etkileyici kompozisyonlarda kullanmışlardır. Sadece dinsel yapıların duvarlarını değil, kimi hikayeler için papürüs sayfalarım da tercih etmişlerdir. Anadoluda Çivi yazısı egemen olmuştur. Uzakdoğu insanı kendilerine özgü yazı resimler ile ruhlarını terbiye etmişlerdir. İslamın etkisi ile yazı, resimdeki figürün yerini almıştır. El yazması eserler ve minyatürlerin yarımda özenle kaleme alınmış yazılar, birbirlerini tamamlamıştır. Resim yazının, yazıda resimin anlatımını desteklemek için yan yana kullanılmıştır. Avrupada, Hristiyanlığın tasvir konusunda ki esnek tavrına bağlı olarak, elbette çok daha farklı resim-yazı birliktelikleri ortaya çıkmıştır. Hıristiyan İkonalarında yazı, açıklayıcı kelimeler veya cümlecikler olarak kullanılmıştır. Ressam Jan Van Eyck ile birlikte yazı, sanatçının varlığına işaret etmeye başladı. Leonardo Da Vinci' de eskizlerinin yanında, açıklama yapmak için yaşamı boyunca resimle yazıyı kendine has üslubu ile birlikte kullanmıştır. Modern resim içerisinde yazı, bir resim elemanı olarak görülmüştür. Picasso, Braque ve Juan Gris içerisinde yazı ve harflerin olduğu benzer eserler ortaya koymuşlardır. Marcel Duchamp ve Rene Magritte, yazı ile resim arasında bir aykırılık yaratarak izleyicide kavram ve biçim kargaşası yaratmıştır. Türk resminde de yazının resmin içerisinde bir eleman olarak kullanıldığı çok önemli örnekler mevcuttur. Resim yazının anası olup, günümüze kadar nasıl birlikteliklerini yitirmeden geldilerse, bundan sonra da bu ilişkilerinin devam etmesi gerektiğini düşünmekteyim
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Through out the existence of man kind, communication has made their lifes easier. They spoke, drew and wrote. Al though drawing and writing are different expressing ways, they have needed each other for different purposes. After a long evolution, drawings which first men drew on cave walls, turned into letters we use nowadays. Ancient Egypt transformed shape and writing into colourful and effective compositions. They not only used the walls of religious buildings but also used papyruses for some stories. The Cuneiform writing was dominant in Anatolien. Far East people disciplined their souls with written drawings. With the effect of İslam, writting took the place of the figuresin drawings. In Manuscript works, miniatures and writing completed each other. Drawing and writing were used together to support the explanation of drawings in writings. İn Europe espescially the tolerance for description brought ou many different drawing writing assosciations. Writing was used on large drawing panels as defining words or sentences. Due to the painter Jan Van Eyck, writing painted out the existence of artist. Leonardo Da Vinci used writing together with his sketches for explanation. During his life he wrote much more than drawing. In Modern art writing took its place as colour, form and a drawingelement. Picasso, Braque and Gris produced similar works. Duchamp and Magritte creatid a contrariness between writing and drawing. This gave the awdience existence of concept and shape confusion. There are also many important works in Turkish drawings that used writing as an element in their works. Drawing is the mother of writing. This relation ship will continue in die future as it did in the past.