Bilimsel yöntem düşüncesinin tarihsel gelişimi
  1. Tez No: 161049
  2. Yazar: ERDEM DEDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYNET BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, sosyal bilimler üzerine yapılan tartışmaları T. Kuhn, P. Feyerabend ve I. Wallerstein'in düşünceleriyle, 19. yüzyıldaki pozitivizm ile hermeneutiğin'yöntem-kavgasf temelinde analiz etmektir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde, 19. yüzyıl bilim ve yöntem anlayışları tarihsel temeli eriyle verilmeye çalışılarak F. Bacon ve A. Comte üzerinden pozitivizm açımlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, hermeneutik gelenek ele alınmıştır. Çalışmanın odak noktasını yöntem oluşturduğu için bu bölümde hermeneutiği tinbilimlerinin yöntemi olarak yapılandıran W. Dilthey, Windelband, Rickert ve Weber üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde, gerek analizleriyle gerek ortaya attıkları sorularla ve çözüm önerileriyle yöntem tartışmalarında önemli bir yer işgal eden T. Kuhn, P. Feyerabend ve I. Wallerstein'in düşünceleri ele alınmıştır. Bu düşünürler tarafından içsel süreçleriyle, dışsal faktörlerle ve tarihsel konumlandırmayla ele alman bilim üzerine sordukları sorular yöntem tartışmalarına yeni bir boyut kazandırma gücüne sahiptir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to analyze the discussions made upon social sciences with T. Kuhn, P. Feyerabend and I. Wallerstein' s thoughts and within the basis of positivism and "method-fighf of hermeneutic in the nineteenth century. For this reason, in the first part of the study, the understandings of nineteenth century science and method was tried to be given with its historical basis,and positivism was tried to be explained with the ideas of F. Bacon and A. Comte. In the second part of the study, hermeneutic tradition was analyzed. Since the method forms the focus point of the study, in this part, it was dwelled upon W. Dilthey, Windelband, Rickert, and Weber, who constructed hermeneutic as a method of spiritual sciences. In the third part of the study, the thoughts of T. Kuhn, P. Feyerabend and I. Wallerstein, who take important parts at the method discussions both with their analyses and with their questions and solution suggestions which they put forward, were analyzed. The questions which these philosophers asked upon a science that is being analyzed through its internal processes, its external factors and its historical localization have the power to put the method discussions in a new dimension. Ill