Modern demokratik devlette siyasal temsil
Political representation in modern democratic state
  1. Tez No: 574897
  2. Yazar: METİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışma, modern devlet düşüncesinin ortaya çıkışıyla birlikte öne çıkan demokrasi anlayışının temel unsurunu oluşturan siyasal temsil ilkesinin tarihsel ve düşünsel temellerine odaklanmaktadır. Kavramsal bir perspektife dayanmakla birlikte, çalışmada, siyasal düşüncelere ilişkin bilimsel çalışmaların tarihsel karşılaştırmalı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Böylece, çalışmanın birinci bölümünde, Ortaçağ pratikleri dikkate alınarak temsil kavramının etimolojik kökenleri tartışılmakta ve kavramın tarihsel gelişimi ortaya koyulmaktadır. Siyasal temsil olgusunun kavramsal çerçevesinin ilk bölümde bir bütün olarak sunulmasının ardından, ikinci bölümde; temsil kavramının İngiliz, Amerikan ve Fransız devrimleri sırasında ve sonrasında geçirdiği dönüşüm, bu tarihsel anlarda kavramın hangi nedenler, amaçlar ve sonuçlarla ve ne yönlerde dönüştüğünü de içerecek şekilde incelenmektedir. Hobbes'un ve Locke'un toplum sözleşmesi teorileri temelinde İngiliz Devrimi (1640) ile Şanlı Devrim (1688); Locke'un toplum sözleşmesi teorisi ve Montesquieu'nün kuvvetler ayrılığı teorisi temelinde Amerikan Devrimi; ve Rousseau'nun halk egemenliği teorisi, Sieyès'in ulus egemenliği teorisi ve Burke'ün temsil anlayışı temelinde Fransız Devrimi, ikinci bölümde incelenmektedir. Modern devletin demokrasi anlayışına getirdiği perspektifin ve ayrıca modern temsil modellerinin dikkate alındığı üçüncü bölümde ise, modern devlet anlayışının temsili niteliğinin ana zeminini oluşturan halk/ulus egemenliği teorileri analiz edilmektedir. Siyaset teorisinin modern demokrasi, egemenlik ve devlet gibi ateşli tartışma konularının temelini siyasal temsil olgusunun oluşturduğunu ileri süren ana teziyle bu çalışma, tam da siyasal temsil kavramına ışık tutarak, modern temsili demokrasi modeline ilişkin tartışmaların yeniden değerlendirilmesine dönük farklı bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the historical and intellectual foundations of the principle of political representation, which constitues the crucial element of the understanding of democracy prevalent after the emergence of modern state thought. Although the study is mainly based upon a conceptual perspective, it also makes use of the comparative research method of the scientific studies of political thoughts. Thus, in the first part of the study, the etymological origins of the concept of representation, by taking into account the medieval practices, are discussed, and the historical trajectory of the concept is revealed. Having presented, in the first chapter, the conceptual framework of the phenomenon of political representation, in the second chapter, the transformation of the concept during and after the English, American and French Revolutions, including the causes, purposes, consequences and the orientations of the transformation of the concept in those historical moments, are analysed. The elaboration of the concept of modern state; the English Revolution (1640) and the Glorious Revolution (1688) on the basis of Hobbes' and Locke's theories of social contract; the American Revolution on the basis of Locke's theory of social contract and Montesquieu's theory of separation of powers; and the French Revolution on the basis of Rousseau's theory of popular sovereignty, Sieyès' theory of national sovereignty and Burke's understanding of representation, are comprehensively examined in the second chapter. Taking into account the perspective brought by modern state to the understanding of democracy, and also the modern representation models, the last chapter of the study analyses the theories of popular/national sovereignty upon which the representative nature of modern state rests heavily. With its main thesis claiming that the phenomenon of political representation constitutes the basis of the debates on the heated topics of political theory such as modern democracy, sovereignty, and the state, this study, while shedding light on the very concept of political representation, provides a different perspective for reevaluating the discussions about the model of modern representative democracy.