Hz.Osman'ın öldürülmesi olayında Sahabe'nin tavrı
Sahabi's attitude towards the event Osman's being
- Tez No: 161057
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Hz. Osman'ın öldürülmesi olayında sahabenin tavrı incelemeye çalıştık. Araştırma, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında doğumundan halifeliğine kadar Hz. Osman'ın hayatını, şuranın çalışmaları neticesinde halife seçilmesi ve devrindeki fetih hareketlerini ele aldık. Birinci bölümde, Hz. Osman'a karşı muhalefet hareketlerinin başlamasına neden olan ekonomik, siyasî, dinî ve sosyal nedenler değerlendirdik. Ayrıca bu dönemde eyaletlerdeki durumu ana hatlarıyla açıklamaya çalıştık. İkinci bölümde ise muhasaranın ilk önce nasıl başladığı konusu açıklandı. Daha sonra Hz Osman'ın muhasara edilmesi ve öldürülmesi olayında sahabenin tavrı belirtildi. Sonuç kısmında ise araştırmamız süresince vardığımız neticeleri özetledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, we tried to observe Sahabi's attitude towards the event Osman' s being killed. The thesis consists of an introduction, two chapters and a conclusion In the introduction, we deal with Hz. Osman' s life from his birth till his being elected as caliphate by Shûrâ, ant conquest movements in his term. In the first chapter, we evalauted economic, political, religious and social reasons which cauused the start of opposing movements againts Osman. Besides, we tried to explain situation at states in his term. In the second chapter, firstly, it was explained how siege to begin. Later we tired to examine sahabi's attitude towards the event Osman' s being surrounded and killed. In the conclusion, We summarized our results which we arrived during our examinations.