20. yüzyıl öncesi Avrupa'da özgürlük tartışmaları
Liberty discussion before 20.th century
  1. Tez No: 161077
  2. Yazar: EMEL ÇALAPKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Özgürlük düşüncesi sosyal yaşamın doğurgusudur. Tarihsel süreçte çoğu zaman kanlı savaşlara neden olmuştur. Bu savaşların temelinde; insana özgü olan özgürlük isteminin yattığını görmek mümkündür. Tek başına yaşayan bir bireyin özgürlük isteminin varolması söz konusu olamazken, topluluklar halinde yaşamla birlikte sosyal, siyasal, hukuksal, ekonomik yönden bireylerin birbirlerine bir takım sınırlamalar getirmesi zorunluluğu karşımıza çıkmaktadır. Bu zorunluluğun temelinde bireysel farklılıklar ve bu farklılıkların ardında da her bireyin birbirinden farklı istemlerinin bulunması yatmaktadır. 19. yüzyılda çağımıza yön veren ve temel oluşturan ideolojilerin yoğun bir şekilde yaşanması, toplumdaki hızlı sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmelerin bir yüzyıla sığmaması nedeniyle 20. yüzyılı da kapsaması, bu yıllarda meydana gelen olguların ancak sindirilebilmesinde kaynaklanan bir süreç yaşanmıştır. Bu gelişmeler doğal olarak toplumsal yaşayışa yansımış ve bu yansımalar birbirini takip etmiştir. Toplumsal yaşayışta ve ekonomik anlamda yaşanan devrim bilimsel çalışmaları etkilemiş, bilimsel gelişmeler, bilimsel gelişmelerin teknolojiye yansımasını, bununla birlikte insanın fiziksel gücü yerine beyin gücünün ön plana çıkması takip etmiştir. Bu da doğal olarak toplum içerisinde bireyin ön plana çıkmasını, ben bilincinin gelişmesini sağlamıştır. Dünya bilgi üzerine yoğunlaşmış, bilgi için yaratıcı düşünü ortaya çıkaracak bireylere ihtiyaç duyulmuş; bilimde, sanatta, edebiyatta, sosyolojik ve felsefi akımlarda bireyci bakış hakimiyetini kurmuştur. Bu da ancak bireyin özgür iradesine izin verecek bir toplumsal yaşayışla mümkün olabilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY (Abstract) Thought the liberty is a result of social life. In historical process, most time liberty had been caused to wars. In these wars base, this is possible to see demand freedom. People don't need to demand to freedom when they live alone, but living with a community brings many determinations in social, political, legal, economical directions. In this obligation base, there are many personal differences and many different demands. In this thesis subject of the discussion on liberty in Europe before 20. th century is hold and referred to periodical effective thinker about this subject. In 20. th Century and 19.th Century contain intensive ideologies which are shaped our century and formed base. These developments reflected social life and followed others. Transformation effected scientific studies. Scientific developments reflected to technology. By the way humans mind power prevented to physical power. This principle prevented and supported person conscience. World has needed the creative thinker in science, arts, literature, sociology and philosophical. And this might be done only with social life which let independent determination.