Ulus-devlet ve küreselleşme ilişkisi
- Tez No: 161078
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHAP SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı son yıllarda düşün adamlarının tartıştığı iki önemli konu olan ulus devlet ve küreselleşme olgusu arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde ulus devletin neliğine, tarihsel gelişimine, özelliklerine ve işlevlerine yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, kapitalizmle bağlantılı olarak küreselleşme fenomeninin tarihsel gelişimine ve özelliklerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, ulus devlet ve küreselleşme ilişkisi, küreselleşme sürecinin ulus devlet yapılarına, merkez ve çevre ülkelerdeki farklı görünümlerine etkisi eleştirel bir bakış açısı ile ele alınmıştır II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to analyze the relation between nation- state and the globalization, which are two important subjects that the philosophers have been discussing in recent years. For this reason, in the first part of the study what the nation-state is, its historical progress, its peculiarities and functions are mentioned. In the second part of the study, in connection with capitalism, the historical and peculiarities of globalization phenomenon was discussed. In the third part of the study, the relation between nation-state and globalization, the effects of globalization process on the nation-state structures and its different appearances at the center and periphery were analyzed in a critical viewpoint. Ill