Yöneticilerin kişilik tarzları ile liderlik davranışları arasındaki ilişki ve Eczacıbaşı topluluğu'nda uygulama
The relationship between the styles of the personality and leadership behaviors and the application in the group of Eczacıbaşı
- Tez No: 161081
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Kişilik, bireyleri birbirinden farklı kılan, kendisi ve çevresindekilere bakış açılan ve onlarla kurabildiği ilişki düzeyleri ve tepkilerini kapsayan çeşitli ortamlarda kendini gösteren bedensel, düşünsel ve ruhsal özellikleri olarak tanımlanabilir. Yöneticilerin kişilik tarzları ise, onların iş yaşamındaki ilişkilerine yön veren ve yönetim anlayışlarını belirleyen önemli bir unsur olarak göze çarpmaktadır. Yöneticilerin kişilik tarzlarındaki farklılıklar, onların liderlik davranışlarının şeklini ve dolayısıyla işletmelerin hangi yönetim, anlayışları çerçevesinde yönetildiklerini belirlemektedir. Çalışmanın birinci bölümü yönetim ve yöneticilik kavranılan, ikinci bölümü kişilik ve kişilik teorileri, üçüncü bölümü ise liderlik, liderlik teorileri ve kişilik tarzlarının liderlik davranışlarıyla ilişkisi konularını kapsamaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde yer alan uygulama kısmında ise, Eczacıbaşı Topluluğu'nda yer alan Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye bağlı Arterna ve Vitra- Seramik Grubu, Eczacıbaşı Koramic Yapı Kimyasalları Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Eczacıbaşı ESAN A.Ş. Bozüyük tesislerinde görev yapan yöneticilerin kişilik tarzlarının liderlik davranışlarına etkisi incelenmiştir. Uygulamada, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket formlarıyla toplanan veriler, SPSS for Windows 10.0 paket programına yüklenmiş, bulgalar sayı ve yüzde olarak yorumlanmış ve daha sonra geliştirilen çalışma hipotezlerini test etmek amacıyla seçilen sorular Ki-Kare testine tabi tutularak, ulaşılan bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The notion of personality can be described as physical, spiritual, and philosophical peculiarities which display itself within the various milieu covering the its standpoints and levels of its relationships and reactions towards the environment as well as the features which render the individuals different from each other. The personality styles of the managers are worth regarding as the remarkable component determining their way of management and relationships in their occupation life. The differences of the managers in their styles of personality indicate how to be directed the forms of the leadership behaviors and impliedly the ways of management The first chapter of the study covers the concepts of the management and managing, the second chapter is pertaining with the personality and personality theories, and the third one is related with leadership, leadership theories and the relationship between the styles of the personality and leadership behaviors. The application chapter, forth one, has been focused on the effects of the managers of the companies' personality styles on the leadership behaviors on the establishment of Bozüyük Artema and Vitra Ceramic Group, Eczacıbaşı Ceramic Construction Chemical Industries and Trade and Eczacıbaşı ESAN. m the application, the inquiry has been used as the data gathering tool The obtained data by the inquiry forms has been loaded over the SPSS for Windows 10.0 packet program, and interpreted- 4he findings as number.and percentage and the questions chosen for the aim of testing the hypothesis has been subjected of the q- square test and, later, interpreted all findings obtained within these processes.