Yöneticilerin kişilik tarzlarının liderlik davranışlarına etkisi: Yabancı ilaç firma uygulaması
Effect of personality styles of management people to their leadership behaviors: International pharmaceutical company application
- Tez No: 344360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada Türkiye?de faaliyet gösteren yabancı ilaç firmasındaki yöneticilerin kişilik tarzlarının liderlik davranışlarına etkisi incelenmiştir. Yöneticilere kişilik tarzlarını belirlemeye yönelik 9 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Aynı zamanda bu yöneticilere liderlik davranışlarını belirlemeye yönelik 20 sorudan oluşan ikinci bir anket uygulanmıştır. Toplam 82 adet yönetici anketi değerlendirmeye alınmış ve elde edilen veriler SPSS 17 programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip ki kare analiz yöntemi ile incelenmiştir. Yabancı ilaç firmasında yönetici olarak çalışanların kişilik tarzları ile liderlik davranışları arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyan 17 hipotezden 14? ü doğrulanmıştır. Ayrıca daha önceden yapılmış olan Eczacıbaşı Topluluğu çalışması sonuçları ile karşılaştırılarak bu çalışma sonuçlarıyla kıyaslanmıştır. Bu çalışmadaki bazı bulgular desteklenirken bazıları ise bu çalışmayla örtüşmemektedir. Sonuç olarak; yöneticilerin kişilik tarzları ile liderlik davranışları arasında direkt bir bağlantı olmamakla birlikte, bazı kişilik tarzları ile liderlik tutum ve davranışları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. İster A tipi kişilik özelliklerine sahip olsun ister B tipi kişilik özelliklerine sahip olsun günümüz yöneticilerinin liderlik profilinin katılımcı ? demokratik olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca şirketlerin iş gücünü oluştururken kişilik tiplerini göz önünde bulundurarak işe alım ve kariyer planlama süreçlerini yapılandırmaları gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of personality styles of management staff on their leadership behavior is investigated. The management staff is selected from an international pharmaceurical company working in Turkey. In first stage, a survey consisting of 9 questions is asked to the managers in order to determine their personality style. In the second stage, another questionnaire is prepared consisting of 20 questions in order to determine their leadership behavior. Totally, 82 managers are evaluated and survey results are investigated with SPSS 17 software by controlling the realibility and validity, using chi-square analysis method. 14 of 17 hypothesis which propose a relationship between personality style and leadership behavior is approved. On the other hand, the results are evaluated by comparing the results of a study conducted in Eczacıbaşı Company. Some of the findings of this study are supported by the findings of that study, in fact some of them are not. Finally, there is no exact and direct relationship between personality styles and leadership behaviors but some of the attitudes and leadership styles have an meaningful correlation. Regardless of having A type or B type personal properties, todays managers are using democratic and pacemaker styles. Besides this, while hiring people and constructing career planning process, companies should care of the personality styles.