Post-modern yaklaşım çerçevesinden örgüt ve teknolojik çevre ilişkisinin bilgi sistemleri ve sanal iletişim ağları örneğinde analizi
The relationship between organization and technological environtment under the framework of post-modernism; a analyze of management information systems and virtual communication systems
- Tez No: 161080
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET 1960-1980 yılları arasında gerçekleşen bir dizi teknolojik ve bilimsel gelişmenin etkisindeki devrim gibi bir hareket kendi özelinde toplum içerisinde hissedilmişti. Geçen yüzyılın modern örgüt yapılarını değişime ve yeniden organize olmaya zorlayan bu teknolojik gelişmelerin en fazla hissedildiği alan örgütsel süreçler içerisinde iletişime ilişkin olanlardır. Bu devrimin özü enformasyon işleme sürecinde meydana gelen değişmelerdir. Örgütsel süreçler içerisinde meydana gelen değişiklikler ile bilgi hem üretimin hammaddesi hem de nihai katma değeri haline gelmiştir. İletişim teknolojilerinin yaygınlaşması ile birlikte internet ve intranet benzeri ağlara dayanan uygulamalar gittikçe organizasyonlar için gereksinim olarak hissedilmiştir. İç kaynakların daha optimal kullanma ihtiyacı sanal örgütlenmelerin iletişim aracı olarak üretim süreçlerine dahil edilmesini ve faaliyetlerin yüksek değer ifade eden alanlarda yoğunlaştırılmasını gerektirmiştir. Yine bu süreç içerisinde mikroelektronik, telekomünikasyon, bilgisayar ve enformasyon sistemlerinin bilgi üretme amacına yönelik olarak yüksek düzeyde bütünleştikleri görülmüştür. Bütün bu teknolojik gelişmelerin üretimde etkinliği ve verimliliği sağlamasına rağmen organizasyonlar içerisinde çalışanların gittikçe yabancılaştığı ve teknolojik gelişmelerin aynı zamanda stres kaynağı olduğu yönünde post-modern eleştiriler de bulunmaktadır. Bu çalışma teknolojik gelişmelerin organizasyonel çevrede ve örgütsel süreçlerde ortaya çıkarttığı değişimleri analiz amacıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz süreci kritik bir alan olarak belirlenen iletişim teknolojileri üzerinde yoğunlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Between the years of 1960 and 1980, a revolutionary movement induced by a number of technological and scientific developments was deeply felt by the community. Such technological deveopments forcing the modern organizational structures of the past century to change and reorganize were effective on the communication to the utmost level among all the organizational processes. This revulation was mainly formed by the the changes in the information processing. As a result of the charges experienced in the organizational processes, the information has become both the raw material and tha final added value of the production. In paralel with the expanding communication technologies, the applications based on the such Networks as Internet and Intranet have gradually become actual needs of the organizations. The need to optima use of the internal risources has led the virtual organizations to be included as a communication tool in the production processes, so that the efforts and activities need to be focused on the fields of high value. It has been observed in this process that the microelectronics, telecommunication, computer and information systems ara highly integrated to produce information. Though, all such techonological developments enhance the efficiency and productivity, there ara some postmodern critics claimin that the employees ara gradually isolated within the organizations, and that the technological developments are sources of stress at the same time. This study was carried out to analyze the changes induced by technological developments in the organizational environments and organizational processes. The analytical process was focused on the communication Technologies that were determined as a critical field.