Öğrenen örgütler ve Burdur ili işletmelerinde bir uygulama
Learning organizations and application on Burdur's enterprizes
- Tez No: 161085
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Küreselleşmenin etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiği günümüzde, hızla değişen teknolojiye ve her geçen gün artan rekabetin beraberinde getirdiği beklentilerdeki değişime, klasik yönetim düşüncesiyle bir cevap verilememektedir. Oysa çağımız değişime ayale uydurabilen hatta değişimin önüne geçen örgütlerin hayatta kalabildiği bir değişim çağı haline gelmiş, anahtar kelime“öğrenme”olmuştur. Ortaya çıkan yeni duruma cevap verecek olan, çağdaş yönetim anlayışları ve onların bir parçası olan öğrenen örgütlerdir. Dört bölüm halinde hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde, öğrenen örgüt kavramı ele alınmıştır. Bu bölümün ilk kısmında, öğrenme kavramı üzerinde durulmuş, ilkelerinden, stratejilerine, öğrenme kavramı ayrıntısıyla irdelenmiştir. Çünkü öğrenen örgütlerin temelinde öğrenme vardır. İkinci kısımda ise öğrenen örgüt kavramının tanımıyla beraber klasik yönetim düşüncesinden neo-klasik yönetim düşüncesine ve buradan da çağdaş yönetim düşüncesine kadar ki öğrenen örgütlerin doğuş süreci ve öğrenen örgütlerde öğrenme çeşitleri işlenmiştir. İkinci bölümde öğrenen örgütün oluşum süreci üzerinde durulmuştur. Bu bölümün birinci kısmında, öğrenen örgüt yaratmak başlığı altında öğrenen birey yaratmaktan, öğrenen takım yaratmaya oradan da öğrenen örgüt yaratmaya kadar olan tüm süreç açıklanmıştır. İkinci bölümün ikinci kısmında öğrenen örgüt oluşumunu etkileyen faktörler içerisinde öğrenen örgütleri geliştirici ve engelleyici faktörler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, öğrenen örgütlerin yapısı başlığı altında öğrenen örgütlerin özellikleri konusuyla beraber konunun liderlik ile ilişkisinden yola çıkarak öğrenen örgüt ve liderlik incelenmiştir. Bölüm son olarak örgütsel öğrenmeme başlığı ile tamamlanmıştır. Dördüncü bölümde, Burdur İli işletmelerinde öğrenen örgüt yapısı, Burdur Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı işletmelerde ki üst, orta ve alt kademe yöneticilere uygulanan anketle test edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The effects of globalization and rapid development in technology make it difficult to apply classical management techniques in an organization. Today's world is much more competitive due to part by globalization and part by technological advancements. To stay competitive, organizations require“learn”quickly in order to adapt themselves in this fast changing environment. Hence,“learning”is the key to survive. In this changing environment, the only solution is to apply modern management techniques with organizational learning. This work is organized in four chapters. First chapter addresses learning concept in details, principles of learning, learning strategies, etc. Later in the section, we looked at historical development of organizational learning concept from classic to neo-classic and up-to modern management techniques. We also included different organizational learning techniques in this chapter. Second chapter covers building stages of organizational learning. Under“Creating Organizational Learning”sub-section, we discuss creating an individual learning, a team learning and finally creating organizational learning in different stages. In the last part of this chapter, we looked at factors that affect organizational learning in positive as well as negative ways. The third chapter, titled“The Structure of Organization Learning”, covers attributes (characteristics) of organizational learning and its relationship to leadership. The chapter ends with analyzing problems in organizational management. The last chapter includes a study on Organizational Learning that was conducted by the Burdur Trade and Industry Department on upper, middle and lower level managers.