Bolu eyaleti Gerede kazası 1261 (1845) tarih ve 3616, 3634, 3635, 3638, 3645 numaralı temettuat defterleri transkripsiyonu
Trancription of the 3616, 3634, 3635, 3638, 3645 that was related to the town of Gerede united to Bolu province divident register reserchers from 1261 (1845)
- Tez No: 161094
- Danışmanlar: PROF.DR. AYGÜN ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET Temettu'at Defterleri Maliye Variyat KalemiDefterlerinden olup Tanzimattan sonra hane reislerinin her nevi gelirlerinin tesbiti maksadıyla yapılan temettu'sayım-larmı içermektedir. Temettu'at Defterleri XIX. Yüzyıl ortalarında Osmanlı Devleti sosyal ve iktisadi tarihi için çok önemli bilgiler vermektedir. Bu defterlerden yararlanarak, tutulduğu dönemin nüfusu, nüfus yoğunluğu ve hareketliliği, tahriri yapılan bölgenin arazisi, bölgede yetiştirilen ürünler ve hayvanlar, ailelerin gelir ve refah seviyeleri, iktisadi hayat, ekonomi ve ticaret gibi pek çok konuda bilgi edinmek mümkündür. Temettu'at Defterlerinin kapsamı göz önüne alındığında bölgesel bilgilerden hareketle, Osmanlı Devleti toplum yapısında, iktisadi ve sosyal konularda genellemelere varmakta mümkün olmaktadır. Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunan Temettu'at Defterleri 1988 yılında tasnif edilerek araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.Bu çalışmada Bolu Eyaleti Gerede Kazası Mahallelerinden; ML.VRD.TMT.3616 Teymürciler Mahallesi ML.VRD.TMT.3634 Kabiller Mahallesi ML.VRD.TMT.3635 Orta Mahallesi ML.VRD.TMT.3638 Seviller Mahallesi ML.VRD.TMT.3645 Kitirler Mahallesi Temettu'at Defterlerinin transkripsiyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Dividend Register oneof the registers of FinanceRevanue Dividend Register Contans theDividend counting that was made after Reformation Period for the purpose of Determining the income of householder giving invaluable information for the social and Economic histry of The Ottoman Empire in the middles of nineteenth century. By benefiting from these registers, it is possible to obtain information about the rekorded population of that period, land of the district that was recorded in a register, animals and plants raised in the district, level of income and life Standard of the families, economic,life,economy,commerce and so on. After having been classified, these registers that exist in Otoman Archives of Prime Ministry were sumitted to the researchers from 1988 on. In this projestthe trancription of Dividend Register that was related to the town of Gerede united to Bolu Province was carried out. Finance Revenue Dividend 3616 Teymürciler Quarter Finance Revenue Dividend 3634 Kabiller Qurater Finance Revenue Dividend 3635 Orta Quarter Finance Revenue Dividend 3638 Seviller Quarter - Finance Revenue Dividend 3645 Kitirler Quarter