Asaf Hâlet Çelebi'nin tasavvufla ilgili görüş ve araştırmaları
Asaf Hâlet Çelebi's ideas and reserch concerned with misticism
  1. Tez No: 161095
  2. Yazar: CEMİL SELEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Cumhuriyet dönemi şâir ve aydım Asaf Halet Çelebi hakkında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada, onun hayatından yola çıkarak tasavvufla ilgili görüş ve araştırmalarını ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümünde, Asaf Halet Çelebi'nin hayatım, yetiştiği çevreyi ve tahsil hayatım anlattık. Hayatının büyük bir bölümünü çeşitli kurumlarda Memur olarak geçiren Çelebi'nin, renkli kişiliği ve yaşantısıyla, sanat ve edebiyat çevrelerindeki akislerine yer verdik. ikinci bölümde genel hatlarıyla tasavvuf ve tasavvufi kavramlarla ilgili bilgiler verdik. Asaf Halet Çelebi'nin tasavvufla ilgili fikirlerini, bu alanda yaptığı incelemeler ve özellikle Mevlânâ, Eşrefoğlu Rumi ve Molla Câmî mutasavvıf şairlerle ilgili araştırmalar ekseninde ortaya koymaya çalıştık. Tezin üçüncü bölümünde ise Asaf Halet Çelebi'nin yayınladığı tasavvufla ilgili eserleri tanıttık. Bu bölümde ayrıca şâirin değişik edebiyat türlerinde ortaya koyduğu eserlerini sınıflandırarak şiirlerinin gazete ve dergilerde yayınlanmış makalelerinin ve kendisiyle yapılmış mülakatların kronolojik bir listesini verdik. Çalışmamızın son bölümde ise Çelebi'nin şiirlerinde işlediği temaları sınıflandırarak şiirlerinden örnekler verdik.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In my thesis of master of arts about Asaf Halet Çelebi, a poet and intellectual of the period of Repuplic, I tried to bring to light his ideas and reserch concerned with mistisicism. In the first section of my study, I explained Asaf Halet Çelebi 's life, education and the environmest he brought up. Çelebi worked in various institutions as a civil officer. I reflected the effects of Çelebi with his different character and life on art and litarature. I simply gave information abaut misticism and mistic concepts in the second part. I tried to bring a light on Asaf Halet Çelebi 's ideas related to misticism and his analysis in this area, especially the research concerning with Mevlânâ, Eşrefoğlu Rumî and Molla Camî. In the third section, I introduced the works of Asaf Halet Çelebi which published related about misticism. Also, I gave a chronolical list of the interviews with him, his poems and his articles which published in newspapers and magazines classiflying his works writen in various types of litarature. İn the last section, I gave several examples of this poems classiflying the themes in his poems.