Bazı Bacillus türlerinin incir kurdu (Cadra cautella Walk.(Lepidoptera, Pyralidae))'na etkililiği üzerinde incelemeler
- Tez No: 16112
- Danışmanlar: PROF.DR. ESAT PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
25 ÖZET Bu çalışma 1989-1990 yıllarında E. tî. Ziraat.Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü, Entomoloji Anabilim Dalında yapılmıştır.. Çalışmada Oadra cautella'nın biyolojik dönemleri tanıtıldıktan sonra farklı uygulama yöntemleri ve dozlarla Bacillus sp. izolatınm ve Dipel'in C.cautella larvalarına etkisi araştırılmıştır. Bacillus sp. izolatmın 10 inokulum yoğunluğunda hazırlanmış solüsyonu, solüsyonu kuru incire püskürtme, kuru inciri solüsyona bandırma ve solüsyonu doğrudan larvalara püskürtme yöntemleriyle uygulanmıştır. Bu uygulama sonucunda ortalama etkililik oranı sırasıyla %77, %67 ve %94 bulunmuştur. o Dipel'in Bacillus sp. 'ne eşdeğer dozu olan 4 g/l (10 spor /l) dozunda yapılan denemede ise aynı yöntemler uygulanmış ve etki oranlarının sırasıyla %77, %93 ve %97 olduğu saptanmıştır. Yukarıdaki iki denemenin sonuçları karşılaştırıldığın da kuru inciri solüsyona bandırma yönteminin daha uygun olduğu, Dipel'in uygulanan dozunun etki oranının Bacillus sp. izolatına göre daha etkili bulunduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle üç farklı dozu ele alınarak hazırlanan Dipel solüsyonuna kuru inciri solüsyona bandırma yöntemiyle yapılan uygulamada 1.25 g/l dozunda etki oranının %90, 5 g/l dozunda ise etki oranının %96 ve 7.5 g/l dozunda ise etki oranının %98 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
26 SUMMARY Investigations on the effectiveness of some Bacillus Species on Almond Mo th « ( Cadra cau t e İla Walk. (Lepidoptera, ityralidae)) This study was carried out in Entomology Division of Plant Protection Department Faculty of Agriculture, Aegean University, between 1989-1990. In this study, the effectiveness of some application methods and doses of some Bacillus sp. isolates and Dipel were investigated on the Oadra cautella. The solutions of Bacillus sp. isolates diluted until 10 spore /ml were applied with various techiques such as spraying, immersing of the dry fig and spraying directly to the larvae. The effectiveness range of the applications were 77, 67, 94% respectively. Dipel, with 4 g/1 as equavalent dose of Bacillus sp. was applied with the same method and the avarege effectiveness was found as 77t 93, 97%, respectively.. When the results of two experiments mentioned above was compared, it was revealed that the immersion method was more suitable and applicated dose of Dipel was more effecti ve than Bacillus sp. isolates. The effectiveness was found as 90% for 1.25 g/1, 96% for 5 g/1 and 98% for 7.5 g/1 after immersion of the dry figs with three different closes.