İzmir ve Manisa illerinde kavunlarda görülen fungal kaynaklı kuruma nedenleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the collapse of melon plants caused by soilborne fungi in the provinces of İzmir and Manisa
  1. Tez No: 16113
  2. Yazar: HİMMET TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
67 7. ÖZET Bu çalışma İzmir ve Manisa illerinde 1988-1990 yıllarında yapılmıştır. Çalışmada Ege Üniversitesi Ziraat Fa kültesi Bitki Koruma Bölümü olanaklarından yararlanılmıştır. Çalışmanın amacı kavunda kuruma oranını, ekim tarihi ve su lama ile ilişkili olarak buna sebep olan fungusları tesbit etmek ve değerlendirmek olarak belirlenmiştir. Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. Hasad mevsiminden. 15 gün önce yapılan tarla surveylerine göre hastalık oranı 1988, 1989 ve 1990 yılları için sırasıyle %39, %35 ve %17 olarak belirlenmiştir. 2. Hastalıklı kavun köklerinden en sık olarak aşağıdaki funguslar sırasıyle 1988, 1989 ve 1990 yıllarında izole edilmişlerdir: Fusarium spp.(%67.6, %59,5 ve %44.7), Macrophomina phaseolina (%25.8. %21.3 ve %50.4), M.phaseolina ve Fusarium spp. beraberliği (%8.2, %2.9 ve 5613.9), Rhizootonia şolani(%0,0, 5640.0 ve 560.2), Pythium spp.. (560. 9, 560.0 ve 961.1), Alternaria spp. (% 1.3. %0.4 ve %0.0). 3. M.phaseolina ve Pusarium spp. ile yapılan patojenisite testlerinde, denenen 19 M.phaseolina izolatının tümü kavunda patojenik bulunurken, test edilen 40 JFusarium spp. izolattan yalnızca 7 tanesi patojenik bulunmuştur. 4. Tarla denemelerinde R.solani, M. phaseolina ve P. oxysporum'a göre daha fazla çökerten oranına sahip olmasına rağmen bu iki fungusa nazaran daha az sürgün kuruması oluşturmuş tur. Ayrıca M. phaseolina ve P.oxysporum 'un birlikteliğinde oluşan kuruma oranı bu iki fungusun yalnız başlarına oluşturduğu kuruma oranından daha fazla olmuştur. 5. Her ne kadar toprak neminin hastalık oranına etkisi saksı denemelerinde önemli olarak görülmüşse de tarla denemelerinde sulamanın etkisi önemsiz olarak bulunmuştur.68 6. Kuruma oranı üzerine ekim tarihinin etkisi de önem siz bulunmuştur. Ancak geç ekim daha az çökerten oluşumuna sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
69 8. SUMMARY The present study was conducted in the provinces of İzmir and Manisa during 1988-1990. The facilities of the Plant Protection Department of Agricultural Faculty of Aege an University were used for the study. The aim of this study was to evaluate and to determine the incidence of vine dec line in melon and the causal fungal agents depending on ef fects of irrigation and planting date to the vine decline. By the studies, the following results were obtained. 1. According to field survey results performed in fif teen days before harvest season, the mean incidance of the disease was estimated to be 39%, 35% and 17% for the years 1988, 1989 and 1990, respectively. 2. The following fungi were the most commonly isolated from the roots of diseased melon plants in the years of 1988, 1989 and 1990, respectively. Fusarium spp. (67.6%, 59.5% and 44.7%), Hacrophomina phaseolina(25.8%. 21.3% and 50.4%), M.phaseolina and Fusarium spp. are to gether(8.2%, 2.9% and 13.6%), Rhizootonia solani(0.0%. 4.0% and 0.2%), Pythium spp. (0.9%, 0.0% and 1.1%), Alternaria spp. (1.3%, 0.4% and 0.0%). 3. In pathogenicity tests with M.phaseolina and Fusarium spp., All of tested 19 M.phaseolina isolates were found to be pathogenic for melon, although only seven Fusarium spp. isolates of tested 40 items were observed to be pathogenic. 4. In field trials, R. solani caused higher incidence of damping off than M.phaseolina and F. oxy sporum did. Howe ver, it caused more less incidence of vine decline in melon than both of fungi mentioned. In addition to, the mean in cidence of the disease were greater in plots inoculated with F. oxysporum and M.phaseolina than with either alone.70 5. Although effect of soil moisture on the incidence of vine decline in melon was seen to be significant in pot trials, in field trials, Effect of irrigation on the disease incidince was found to be unsignificant. 6. Effect of planting date on the disease incidence was found also to be unsignificant. However, later planting date have caused less the occurrence of damping off.