Sakarya ilinde bağımsız çalışan muhasebe meslek mensuplarının muhasebe değerleri
Accounting values of members of profession in Sakarya
- Tez No: 161263
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAHATTİN KARABINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler EnstitüsüYüksek lisans Tez Özeti Tezin Başlığı: Sakarya Kinde Bağımsız Çalışan Muhasebe Meslek Mensuplarının Muhasebe DeğerleriTezin Yazarı: Callut SOYHAN Danışman: Yrd.Doç.Dr.Selahattin KARABINAR Tarih:16 Eylül 2005 Sayfa Sayısı: DC (ön kısım)+ 81 (tez)+ 15 (ekler) Anabilimdalı: İşletme Bilimdalı: Muhasebe-Finansman Toplumların sahip oldukları kültürler o topluma ait bir çok şeyi olduğu gibi muhasebe sistemi ve uygulamalarını da doğrudan etkilemektedir.Bunun sonucunda farklı ulusların farklı muhasebe sistem ve uygulamalarına sahip olduktan görülmektedir. Önceleri çok dikkat çekmeyen bu farklılıklar uluslararası ekonomik faaliyetlerin arttığı günümüzde kendini daha fazla göstermektedir. Bu çalışmanın amacı Sakarya ilindeki meslek mensuplarının muhasebe değerlerim ortaya koymaktır.Bu amaçla Sakarya ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren meslek mensuplarıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Uygulanan anket mevcut durumu ve ideal durumu Ölçmek amacıyla on üç ve on yedi soruluk iki bölümden oluşturulmuştur. Yedi noktalı Likert ölçeği kullanılarak hazırlanan anket sorularının her iki bölümü de birbirine benzer konulan kapsamaktadır.Hazırlanan anket Sakarya ilinde faaliyet gösteren 200 meslek mensubuna yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Anketin güvenilirliği Cronbach alfa katsayısı kullanılarak ölçülmüş ve bu tür çalışmalar için kabul edilebilecek bir değer olan 0.5 156 değeri bulunmuştur. Yapılan analizler Gray tarafından ortaya konulan muhasebe değerleri baz alınarak dört muhasebe değeri çerçevesinde yorumlanmıştır.Bu değerler, Tutuculuğa karşı iyimserlik, Tekdüzeliğe kaşı esneklik, Gizliliğe karşı şeffaflık ve Profesyonelliğe karşı statükoculuktur. Tutuculuğa karşı iyimserlik değeri yönünden Sakarya'da faaliyet gösteren meslek mensupları bu değere ait aritmetik ortalamanın 3.72 olmasından yola çıkılarak genel olarak tutuculuk taraftan olarak görülmektedir.Fakat bu tutuculuk taraftarlığı kararsızlığa da yalandır ve zamanla giderek iyimserliğe doğru bir kayma göstermektedir. Tekdüzeliğe karşı esneklik değeri ortalaması olan 3.07 değeri meslek mensupları arasında kabul gören yaklaşımın tekdüzelik ağırlıklı olduğunu göstermektedir.Buradan da baskın olan değerin tekdüzelik olduğu sonucu görülmektedir. Gizliliğe karşı şeffaflık değeri ortalaması ise 3.51'dir.Bu değer de çok baskın olmayan ama genel kabul görmüş yaklaşımın gizlilik olduğunu göstermektedir.Bu gizlilik kararsızlığa da yalan bir durumdadır. Profesyonelliğe karşı statükoculuk değeri 1.99 ortalama ile profesyonellik yaklaşımının çok baskın olduğunu ve kabul gördüğünü göstermektedir.Bu fikir birliği meslek mensuplarının uygulamalarda profesyonel bir yaklaşımın gerekliliğini düşündüklerinin göstergesidir. Anahtar Kelimeler : Kültür, Muhasebe, Muhasebe Değeri, Kültür-Muhasebe Etkileşimi, Muhasebe Sistemi
Özet (Çeviri)
Sakarya University Institue of Social SciencesAbstract of Master Thesis Title of the Thesis: Accounting Values of Members of Profession in Sakarya Author: Callut SOYHAN Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Selahattin KARABINAR Date: 16 September 2005 Nu. of Pages:DC(pre text)+81(main body)+15(appendices) Department: Business Subfield:Accounting-Financing A culture belonging to a particular society, affects it's accounting system and it's applications just as many other things. Because of this fact, it is obvious that different nations have different acounting systems and applications. Nowadays, this difference which was not noticed before, has become more noticable as international economic integrity activities increase. The goal of this project is to evaluate accounting values of members of profession in Sakarya. To accomplish this task, public survey was organised in different parts of Sakarya among members of profession. To evaluate the current and ideal state, this survey consists of two parts. First part and second have thirteen and seventeen questions respectively. Both part of the poll questions that was prepared using Seven point Likert measuring unit, covers similat topics. The results was analyzed after applying for 200 members of profession in Sakarya using the method of face-to-face discussion. The reliability of the survey was measured using Cronbach alpha constant and found calculated value of 0.5156 which is acceptable value for this kind of projects. The base used for analyzes is accounting values that are found by Gray and interpreted according to four accounting values. These valuess are; Optimistic approach against conservativeness, Elasticity against monotony, Transparency against confidentality and Status quo. against professionalism. As far as optimistic approach against conservatism is consented, members of profession in Sakarya are generally supporters of conservatism with arithmetic mean of 3.72. However, this conservatism is closer to indecision and predisposed to pass to optimism. The elasticity against monotony mean of 3.07 show that the general approch accepted among members of profession is monoty. And monoty is dominating value. The mean of transparency against confidentality is 3.51. This value shows us that although confidentality is not dominating, it is generally accepted among members of profession. And this confidentality values is also close to indecision. Status qua against professionalism mean of 1.99 indicate that professional approach is very dominating and generally accepted. And it can be concluded that members of profession believe that professional approach is needed in applications. Key Words : Culture, Accounting, Accounting Value, Accounting System, Culture-Accounting InteractionIX