Türkiye savunma sanayiinde ana yüklenici alt yüklenici ilişkileri
The main contractory subcontractor relations in the Turkey defence industry
- Tez No: 161393
- Danışmanlar: DR. METE DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırma, savunma sanayiileri bize oranla çok daha gelişmiş ülkelerin ana yüklenici/alt yüklenici uygulamaları çerçevesinde, Türkiye Savunma Sanayiinde ana yüklenici firmaların ve alt yüklenici firmaların birbirleriyle olan ilişkileri, beklentileri ve ana yüklenicilik/alt yüklenicilik sürecinin nasıl olması gerektiğine dair önerilerden ibarettir. Tezin birinci bölümünde, yapılan literatür araştırması sonucu elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Bu kapsamda, savunma sanayii ve ülkeye etkisinin değerlendirilmesi, ana yüklenici ve alt yüklenici kavramlarının açıklanması, ana yüklenici ve alt yüklenici uygulamasının amaç ve faydaları ile ilgili açıklamalara değinilmiştir. İkinci bölümde ana yüklenicilerin ve alt yüklenicilerin sorumlulukları, ana yüklenicilik ve alt yüklenicilik süreci kapsamında ana yüklenicilik süreci, alt yüklenicilerin seçimi, rekabet uygulaması, sürecin planlanması, alt sözleşmelerin izlenmesi ve yönetimi konuları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, savunma sanayii temsilcileri ile yapılan görüşmelere ait bulgular yer almaktadır. Bu bulgular temel araştırma sorusu olan;“Ana yüklenici/alt yüklenici sürecinin gelişmiş ülkelerdeki uygulama şekli ile ulusal savunma sanayii firmalarının uygulaması arasında fark var mıdır?”sorusuna cevap arayacak şekilde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, tespit edilen uygulama yetersizlik ve eksikliklerine çözüm olabileceği değerlendirilen öneriler yapılmıştır.Bu araştırma ile; yapılan öneriler dikkate alınarak ana yüklenicilik/alt yüklenicilik sürecinin geliştirilmesi halinde ülkenin bilim ve teknoloji tabanının gelişimi ile toplumun refah ve güvenliğine önemli katkılar sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the relations between main contractors and subcontractors in the Turkish Defence Industry, their expectations and suggestions about how that process might be. In the first chapter, the data collected from literature survey have been summarized. The purpose is evaluation of defence industry and its effect to the country, explanation of main contractor and subcontractor, aims and advantages of main contarctorship/subcontractorship application. İn the second chapter, responsibilities of main contractors and subcontractors, in the scope of main contarctoship/subcontractorship process main contaractorship process, choosing subcontractors, competition application, plannig the process, watching and management of subcontracts have been examined. The third chapter introduces the findings of the interviews that conducted with representatives of the Turkish Defense Industry. These findings are analyzed in order to answer the main research question: Is there any difference between main contractorship/subcontractorship applications between developed countries and national defence industry companies? It is thought that if the main contractorship/subcontractorship application will have been developed by putting into practice these suggestions it will support the prosperity and security, science and technology development of country. Ill