Soğuk savaş sonrası dönemde güvenliğin özelleştirilmesi ve özel askeri şirketler
Privatization of the security in the post-cold war era and the private military companies
- Tez No: 161403
- Danışmanlar: DR. HALDUN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu tezin temel amacı Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan güvenliğin özelleştirilmesi olgusunu ve söz konusu özelleştirmenin temel aktörleri konumundaki özel askerî şirketleri incelemektir. Diğer bir ifade ile bu çalışmada, yakın zamana kadar devletin en temel fonksiyonu sayılan ülke güvenliğinin sağlanmasının neden özel sektöre devredilmeye başlandığı incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın hipotezi“Soğuk Savaş sonrası dönemde güvenlik özelleştirilmeye başlanmıştır”şeklindedir. Bu hipotezi sınamak amacıyla tarihte sıklıkla görülen paralı askerler ile günümüzün özel askerî şirketleri karşılaştırılmış, söz konusu şirketlerin ortaya çıkışında etkili olan faktörler tartışılmış ve özel askerî sektörün genel hatları çizilmeye çalışılmıştır. Nihayetinde özel askerî şirketler sınıflandırmaya tabi tutulmuş ve her gruba birer örnek verilmiştir. Ayrıca, Irak'ta sayıları gittikçe artan özel askerî şirketler gerek hipotezi desteklemesi açısından, gerekse güncelliğini koruması dolayısıyla çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın sonunda ulaşılan sonuç güvenliğin özelleştirilmekte olduğu ve bunun Soğuk Savaş sonrasında yaşanan sistem değişiminin sonucunda ortaya çıktığıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this thesis is to investigate the privatization of security in the Post-Cold War Era and the Private Military Companies, the principal actors of this privatization. In other words, it is investigated in this dissertation why the security, main function of state is being devolved on the private sector. In this scope, the hypothesis of the dissertation is“security has begun to be privatized in the Post-Cold War Era”. In order to test this hypothesis mercenaries that were frequently seen in history were compared with modern Private Military Companies; factors which affected the emergence of companies in question were debated and drawing borders of the Private Military Sector was sought. Finally, Private Military Companies were classified and an example for each group was given. Furthermore, both to support the hypothesis and is actual at the present time, Private Military Companies operating in Iraq were included in the dissertation. The conclusion of the dissertation is security is being privatized and this consequence is appeared at the and of the Cold War Era. Ill