Çıkar amaçlı suç örgütü mensubu olmak suçundan tutuklu ve hükümlü bulunanların incelenmesi
The examining of whom imprisoned and sentenced of being member of benefit oriented criminal organization
- Tez No: 161414
- Danışmanlar: PROF.DR. KAYHAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada çıkar amaçlı suç örgütü mensubu olmak suçundan tutuklu veya hükümlü bulunanların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bu tür suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunan kişilerin sosyo-ekonomik özellikleri ile millî değerler, eşitlik ve adalet anlayışı, geleneksel değerler gibi bazı konulardaki düşünceleri araştırılmıştır. Araştırmada öncelikle tanımlanması zor olan organize suç kavramına ilişkin bir tanım çalışması yapılmış daha sonra bu kavramın dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi incelenmiştir. Daha sonra organize suçu açıklamaya çalışan modeller, arkasından da suç teorileri organize suç açısından incelenmiştir. Araştırmanın verileri Adana, Ankara ve Bolu F tipi ceza evinde bu suçtan tutuklu ve hükümlü bulunanlardan ek'teki anket ve görüşme konuları yolu ile toplanmıştır. Çalışmaya bayan ve yabancı uyruklu, tutuklu ve hükümlüler dâhil edilmemiştir. Araştırmanın sonucunda çıkar amaçlı suç örgütü mensubu olmak suçundan tutuklu ve hükümlü bulunan kişilerin genellikle ortalama gelir seviyesinden gelen, genç kişiler olduğu görülmüştür. Ayrıca bu kişilerin çoğunluğu geniş ailelerden gelmektedir ve aralarındaki sabıka oranı yüksektir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the study examining the people who are arrested or sentenced for organized crime. In this study socio-economic status and concepts like national values, traditional values, equality and justice etc. of people who get entangled with organized crime examined. First definition of organized crime which is hard, studied. Then historical development of this concept both in Turkey and in World examined. Subsequently the models of organized crime that strive for explain organized crime and crime theories according to organized crime examined The data of study collected from people who is arrested or sentenced for organized crime in Adana, Ankara and Bolu F type prisons. Women and foreigners are not being included in study. Result of the study showed that people who get entangled with this crime young and coming from middle-income social statues. In addition most of these people are coming from wide families and their previous conviction rate is high. VIII