Piyade tüfeği atış eğitim yöntemlerinin maliyet etkililik değerlendirmeleri
Cost effectiveness evaluations of rifle marksmanship training methods
- Tez No: 161415
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Muharebede kesin sonuç havacılık ve denizcilikteki tüm teknolojik gelişmelere rağmen kara birlikleri ile alınmaktadır. Kara muharebeleri de üstün ateş gücü gerektirir. Tek er seviyesinde ateş gücü, personelin kadro silahı ile attığı her hedefi vurması ile sağlanabilir. Bu amaç için tek er atış eğitimi uygun yöntemler kullanılarak icra edilmelidir. Atış eğitiminde personelin eğitimi kuru tetik çalışmaları, gerçek mermi çalışmaları ve simülatörle çalışma ile yapılmaktadır. Çalışmada bu temel yöntemler ve temel yöntemlerin birlikte kullanılması sonucu ortaya çıkan diğer yöntemler maliyet etkin bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda en yüksek etkililik seviyesine en düşük maliyetle ulaştıran yöntemin simulator çalışması ve gerçek mermi çalışmasının birlikte kullanıldığı yöntem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There has been a lot of technological developments in the Navy and the Air Force, but still conclusion in a battle is determined by the Land Forces. And land warfare requires fire superiority. For a single soldier fire superiority is achieved by hitting his target. For this goal to be realized effective methods for marksmanship training should be developed. A soldier's training in marksmanship starts with dry firing, live fire training and training with simulators. In this research, these basic methods and the methods that are developed by combining the basic methods with each other are evaluated by a cost effective approach. At the end the method that was developed by joining the basic methods of simulation and live fire training was found to be the most effective method with the minimum cost.