Dinamik mühimmat ikmal sistemi optimizasyon çalışması
Dynamic ammunition supply system optimization research
- Tez No: 161421
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bir askerî harekât süresince mühimmat gibi ikmal istekleri, yüksek varyansa sahip olabilen değişkenlerdir. Belirsizlikler içeren bir askerî harekât boyunca, mühimmat ikmalinin koordinesi ve stratejik transfer kaynaklarının planlaması oldukça karmaşık bir süreçtir. Burada önemli olan husus; sabit olmayan, belirsiz istekleri karşılayabilecek etkin bir askerî ikmal sisteminin tesis edilebilmesidir. Bu çalışmada, hiyerarşik ikmal zincirindeki depolardan yapılacak optimum mühimmat transferlerini ortaya koyan bir model geliştirilmesi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Probleme, global optimuma yakın çözümler üreten bir çözüm prosedürü ortaya konulmuştur. Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinin barış zamanında veya herhangi bir askerî harekât esnasında ihtiyaç duyacağı mühimmat ihtiyacını, bu birliklerin harekât etkinliklerini kısıtlamadan karşılarken mevcut depolarda optimum miktarda ve tipte mühimmat bulundurulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Demand for supplies, such as ammunition during a military operation is a random variable that may be subject to high variance. Coordinating the distribution of ammuniton and scheduling strategic transportation resources during military contingency operations is a complex process. The challenge is to design an efficient military supply chain that satisfies uncertain, nonstationary demands. This research focuses on the development of a modelling framework that determines the optimal ammunition transfers to depots in military supply chain. We provide a solution procedure to the problem that performs very close to global optimal. We aim to keep minimum ammunition stocks in supply depots, while responding army units's demand for ammunition during peace time or war time, without limiting their tactical activities. III