Savunma araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde teknoloji paneli uygulamasının etkinliği üzerine bir araştırma
An effectiveness research on technolgy panels model in defensive research and development activities
- Tez No: 161422
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK KORKMAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bulunduğumuz yüzyılda, savunma alanında Teknoloji Yönetimi ve ARGE çalışmaları, ulusal egemenliğin sürdürülmesi ve küresel ölçekteki rekabette başarıya ulaşılması için zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle, Türkiye'de ARGE'ye dayalı tedarik modeli tercih edilmiştir. İlgili birimler arasında iş birliği ve koordinasyonun sağlanması amacıyla Teknoloji Panelleri modeli oluşturulmuştur. Model, yeni ürün geliştirme sürecinin verimliliğini ve rekabet öncesi iş birliğini sağlamak amacıyla birlikte çalışması beklenen kurumlar arasında eş güdüm yaratmayı hedeflemektedir. Yapılan çalışmada, Türkiye'nin ulusal savunma gücünün artırılması ve savunma ihtiyaçlarının ARGE'ye dayalı tedarik yöntemiyle karşılanmasını sağlamak amacıyla yapılandırılmış olan Teknoloji Panelleri modelinin işlerliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve varsayımlar ile araştırma yöntemi ve veri toplama tekniğine değinilmiştir. İkinci bölümde, yapılan literatür taraması sonucu elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Bu kapsamda Teknoloji Yönetimi kavramı ve kavramın gelişimi açıklanmış, Teknoloji Yönetiminde üniversite sanayi ve devletin iş birliğine değinilmiştir. Üçüncü bölümde Savunmada Teknoloji Yönetimi ve üniversite-sanayi-devlet iş birliğinin önemi açıklanmış, dünyada savunmada üniversite-sanayi-devlet iş birliği örnekleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'de savunmada Teknoloji Yönetimi amaçlı yapılan çalışmalar ve geliştirilen Teknoloji Panelleri modeli incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde ise, yapılan Delfi anketi sonucu elde edilen bulgular ortaya konmuştur. Anketle ortaya çıkarılamayan etkenleri saptanmak amacıyla yapılan yapısal olmayan görüşme yapılmıştır. Sonuçta, modelle ilgili uygulama yetersizlikleri ve eksiklikler belirlenerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this century, Technology Management and Research&Development in defense area are an absolute necessity to maintain national sovereignty and to succeed in gloabal competition. Because of this situation, procurement method depending on research and development has been preferred to get technological military needs. Technology Panels Model has been established to initiate cooperation and coordination of relevant units. This model is aiming for create coordination between corporate bodies for the new product design productivity and for the coorperation before competition. In this thesis, the working of the Technology Panels Models, which are created to increase Turkey's defensive power and to procure defensive needs depending on Research&Development, is evaluated. First of all, Technology Management concept and its evolution, and university-industry-government collaboration in technology management are reviewed. After that, importance of Defense Technologies Management and university-industry-government collaboration is emphasized, and global examples of cooperation of universities, industries and governments are provided. Works done on Defensive Technology Management and the developed Technology Panels Model in Turkey are examined. The results of Delphi Questionaire have been explained. As a result of that, problems are determined. In addition, to find problems which are not determined by the questionaire, interviews have been conducted. Application ineffectiveness and deficiencies about the Model are determined and suggestions on how to solve these are given.