Türkiye'de Protestan misyonerlik faaliyetlerinin 1990 sonrası dönemde görev profili ve ulusal güvenlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the Protestant missionary activities in Turkey beyond 1990s by means of mission profile and national security
  1. Tez No: 161423
  2. Yazar: LEVENT ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET Günümüzde ilk başta yapılması gereken, 1990 sonrası süreçte ortaya çıkan fikir akımlarını ve oluşumları tamamen geçmiş tecrübeler ve iç yapılanmalara bağlı kalmayacak şekilde analiz ederek kararlar alabilen bir düşünce yapısının hâkim kılınmasıdır. Tarihten elbette gerekli dersler alınacaktır; ancak bunun sınırlan dikkat!! bir şekilde belirlenme1' ve toplumu, çağın bakış açısından uzaklaştırmamalıdır. Bu ifade çerçevesinde tezin teme! amacı, misyonerlik faaliyetlerinin güncel bir analizini yaparak bu faaliyetlerin günümüzdeki kapsamı, amaçları ve yöntemlerinin ortaya konmasıdır. Bu kapsamda çalışmanın hipotezi“Günümüzdeki misyonerlik faaliyetlerinin geçmişten farklı bir anlayış içerisinde olduğu ve bireyleri Hristiyanlaştırmaktan ziyade toplum yapısını ve değerlerini, Hristiyaniık ve Batı kültürü ile uyumlu hale getirmeyi amaçladığıdır”. Bu doğrultuda Birinci Bölümde Hristiyanlığın, İkinci Bölümde ise misyonerliğin temelleri ve gelişimi ortaya konmuştur. Üçüncü Bölümde Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarındaki misyonerlik faaliyetleri değerlendirilmiş takip eden Dördüncü Bölümde 16 ncı yüzyıldan günümüze din ve dinin ilişkili olduğu konular ele alınarak dinin oynadığı rol ve önemi ortaya konmuştur. Beşinci Bölümde günümüzdeki misyonerlik faaliyetlerinin geçmişten farklı olan amaçları, hedef toplulukları, araçları ve yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Altıncı Bölümde ise bireylere yönelik olan misyonerlik faaliyetlerinin etkinliğini ölçmeye yönelik İstanbul'da yapılan uygulamalı bir çalışmanın sonuçları analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda günümüzdeki misyonerlik faaliyetlerinin geçmişten farklı olduğu ve Hristiyanlığın yayılmasından ziyade yerel dinî anlayışın Hristiyanlığa benzetilmesini amaçladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT First thing to do today is to have a dominant opinion structure to analyse the post 1990 view trend and formation without being committed to pre-experience and internal formation. Certainly it will be taken lessons from history, however the frame of this should be draw carefully and it should not remove people from today's point of view. Main idea of this thesis within this point view, is to analyse objects and methods of up-to-date missionary activities. With in this frame, hypothesis of this study is that today's missionary activities are different from the old ones and they aim to make the public structure and values harmonic with Christinaity, not to Christianize the individuals. With respect to this hypotthesis, formations and progress of Christianity and Missionary is defined in the first and second sections respectively. Missionary activities of the Ottomon Empire and Turkish Republic's first years is evaluated in the third section. From 16 century to today, religion and related issues with it are dealt with and rote and th importance of the religion is put in forth in the fourth section. In the 5 section, different aims, object communities, means and methods of today's th missionary then the old ones. In the 6 section, outcomes of an applied study that realized in İstanbul about measuring the effects of missionary privities towards individuals are analysed. As a result from the study, it is understood that today's missionary activities are different than bygone and todays' aim to similarize local religious understanding to Christianity but not to spreed Chritianity.